Aktualny kurs PLN
207,64 zł
2,28 % (24h)
Aktualny kurs USD
$53,75 zł
Aktualny kurs EUR
45,77 EUR

Zcash - wykres


Zcash - co to jest?

Zcash zaliczany jest do grupy private coinów, czyli kryptowalut, zapewniających stuprocentową anonimowość przeprowadzanych transakcji. Jest to jeden z głównych przedstawicieli tego typu aktywów, jednak w odróżnieniu od większości z nich, daje też możliwość wykonywania jawnych operacji.

Zcash (ZEC) jest siecią płatniczą opartą o technologię blockchain, z otwartym kodem źródłowym. W ramach sieci funkcjonuje kryptowaluta o tej samej nazwie. Zamiarem twórców ZEC było stworzenie bezpiecznego i zapewniającego pełną prywatność aktywa, którego bazą byłby popularny Bitcoin.

Zcash - historia

Początek projektu sięga 2014 roku. Za jego rozwój odpowiada firma Zerocoin Electric Coin Company, do której należy nazwa i znak graficzny Zcash. Na czele projektu stoi Zooko Wilcox. Publiczna sieć została uruchomiona 28 października 2016 roku.

Zcash - specyfikacja

Zcash bazuje na kodzie źródłowym Bitcoina i tak jak w przypadku macierzystej waluty, podaż tokenów została ograniczona do 21 mln jednostek. Waluta opiera się o algorytm konsensusu Proof-of-Work, co oznacza, że może być kopana. Tak jak ma to miejsce w przypadku BTC, za potwierdzanie transakcji i dodawanie nowych bloków odpowiadają górnicy, którzy za swoją pracę otrzymują nagrody. Wzorem Bitcoina, nagroda podlega halvingowi, co oznacza, że co cztery lata, jej wysokość zmniejsza się o połowę. Do pierwszego halvingu, kwota ta i tak była pomniejszana, co stanowiło wynagrodzenie dla twórców waluty.

W październiku 2018 roku, sieć doczekała się dużych zmian. Aktualizacja o nazwie Sapling wpłynęła na istotne zwiększenie efektywności i wydajności operacji anonimowych. Pozwoliła też na skrócenie adresów Zcash. Pozwoliło to na wprowadzenie 97-procentowej oszczędności niezbędnej mocy obliczeniowej i skróciło czas trwania transakcji 0 90 proc.

Zcash - prywatność

Zcash często spotyka się z krytyką ze strony zwolenników private coinów, co wynika z faktu, że opisywana wartość umożliwia też wykonywanie jawnych transakcji. Mimo to, nie można nie zaliczyć tego aktywa do grona prywatnych walut, nawet jeżeli uwzględniony zostanie fakt, że transakcja anonimowe także zapisywane są w publicznym blocchainie (bez widocznego adresu publicznego, kwoty transakcji i innych szczegółów).

Twórcy zastosowali tu protokół Zerocoin (ten sam, z którego korzysta Zcoin), za opracowanie którego odpowiada Matthew Green. Najważniejszym elementem protokołu jest zero knowledge proof - kryptograficzne rozwiązanie, które umożliwia potwierdzenie prawidłowości informacji bez konieczności jej ujawniania. W rezultacie, anonimowość zachowuje zarówno nadawca (osoba inicjująca transakcję), jak i odbiorca. Anonimowa jest też kwota.