Aktualny kurs PLN
0,01 zł
-1,03 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,00 zł
Aktualny kurs EUR
0,00 EUR

Verge - wykres


Verge - co to jest?

Verge jest kryptowalutą o całkowicie otwartym kodzie źródłowym, bazującą na technologii blockchain. Reprezentuje grupę, tzw. private coinów, co oznacza, że transakcje, które są wykonywane z jej użyciem, mogą pozostać całkowicie anonimowe.

Verge czyli XVG, umożliwia realizację płatności online, zapewniając przy tym pełną anonimowość - o ile rejestr jest publiczny (choć równolegle funkcjonuje też rejestr anonimowy), to prywatne adresy użytkowników pozostają ukryte.

Za rozwój omawianej kryptowaluty odpowiada czteroosobowy zespół, na czele którego stoi Justin Erik Valo, znany jako Justin Vendetta. Jedynym developerem kryptowaluty w zespole jest sam twórca - projekt nie przewiduje zatrudniania programistów. W zamierzeniu, Verge ma być własnością użytkowników sieci, zatem każdy niezależny developer może mieć wpływ na rozwój waluty.

Verge - specyfikacja

Verge bazuje na kodzie źródłowym innej kryptowaluty - Dogecoin (DOGE), która z kolei wykorzystuje kod źródłowy Bitcoina (BTC). Anonimowość sieci wynika z wykorzystania trasowania cebulowego w sieci Tor oraz sieci I2P (rozproszonej i szyfrowanej). Takie rozwiązanie pozwala na ukrycie prywatnych adresów użytkowników, jednak nie zapewnia anonimowości rejestru.

Z czasem, kryptowaluta zaczęła korzystać z protokołu Wraith. Dzięki temu, możliwe stało się wprowadzenie prywatnego rejestru transakcyjnego, funkcjonującego równolegle z publicznym.

Maksymalna podaż monet XVG wynosi 16 555 000 000 jednostek.

Verge - wydobycie

Verge to sieć wykorzystująca algorytm konsensusu Proof-of-Work, zatem zachodzi tu zjawisko miningu. Zatwierdzanie transakcji i tworzenie nowych bloków jest zadaniem górników. Kryptowaluta korzysta z pięciu następujących po sobie funkcji hashujących, które dają możliwość kopania coinów zarówno za pomocą układów ASIC, jak i GPU. Takie podejście sprzyja zachowaniu zdecentralizowanego charakteru kryptowaluty.

Verge - kontrowersje

Twórcy kryptowaluty nie ustrzegli się kontrowersji, związanych z projektem. Pierwsze pojawiły się tuż po debiucie XVG.

Początkowo, kryptowaluta Verge nosiła nazwę DogecoinDark (zmiana nazwy nastąpiła w styczniu 2016 roku). Rzecz w tym, że miesiąc wcześniej pojawiła się inna kryptowaluta o identycznej nazwie, która bazowała na połączonym kodzie NovaCoin i BTC. Justin Vendetta skopiował kod DogecoinDark i połączył go z kodem źródłowym Dogecoin.

4 kwietnia 2018 roku, na sieć Verge przypuszczony został udany atak hakerski. Wykorzystana została luka w kodzie źródłowym, która pozwoliła hakerom "ot tak" wykopać tokeny XVG. Zespół miał naprawić lukę, jednak kilka tygodni później doszło do identycznego ataku, na jeszcze większą skalę (wykopano więcej niż 20 tys. bloków).

17 kwietnia 2018 roku, sieć Verge rozpoczęła współpracę z jednym z wiodących serwisów pornograficznych, który zaczął uwzględniać płatności, realizowane w XVG. Początkowo, współpraca ta była zapowiadana jako największa kooperacja na rynku kryptowalut, co przyczyniło się do gwałtownego wzrostu wartości XVG. Użytkownicy spodziewali się jednak czegoś innego i w momencie podania szczegółów, spadek XVG przekroczył 30 proc.