Aktualny kurs PLN
0,04 zł
3,30 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,01 zł
Aktualny kurs EUR
0,01 EUR

VeChain - wykres


VeChain - co to jest

VeChain Thor to platforma, której funkcjonalność umożliwia przeprowadzanie kompleksowej kontroli łańcuchów dostaw produktów. Projekt został oparty o model biznesowy BaaS. W ramach sieci, funkcjonuje kryptowaluta VET i token użytkowy VeThor Token, czyli VHTO.

VeChain jest produktem adresowanym do producentów, dystrybutorów, sprzedawców i odbiorców końcowych. Zastosowana technologia umożliwia przeprowadzenie drobiazgowej kontroli procesu dostawy, na każdym etapie jego trwania. Oznacz to, że użytkownik nie musi darzyć zaufaniem stron trzecich, czyli w praktyce, platforma eliminuje wady obecnie stosowanej metodologii dostaw. Kontrola jest przeprowadzana z wykorzystaniem systemu VeChain Identity - VID, którego funkcjonalność pozwala na śledzenie danego produktu z wykorzystaniem unikalnego chipu NFC, nadajnika RFID lub kodu QR. Dostępna jest też opcja notaryzacji.

VeChain - historia

Początki platformy VeChain sięgają 2015 roku. Twórcą sieci jest Sunny Lu - chiński deweloper. Fundusze na rozwój sieci zostały pozyskane w ramach zbiórki ICO. Sprzedaż tokenów VEN (początkowo bazujących na łańcuchu bloków Ethereum) została uruchomiona 18 sierpnia 2017 roku. 13 dni później, zbiórka dobiegła końca.

Od 31 czerwca 2018 roku, tokeny VEN zostały zastąpione natywną kryptowalutą VET, funkcjonującą w oparciu o własny algorytm. W związku z tym, konieczne stało się uruchomienie tokenów użytkowych VHTO. Taki zabieg sprawił, że funkcjonalność platformy uległa znaczącemu rozszerzeniu - niezależna sieć pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i na zawieranie inteligentnych kontraktów.

VeChain - specyfikacja

Maksymalna podaż VET wynosi niemal 87 mld jednostek (dokładnie 86 712 634 466). Sieć funkcjonuje w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Authority, który stanowi modyfikację algorytmu Proof-of-Stake. Łańcuch bloków składa się z węzłów nadzorczych. Do uruchomienia węzła uprawniony jest każdy użytkownik, który znajduje się w posiadaniu minimum miliona jednostek VET, które muszą być zablokowane na minimum 10 dni.