Aktualny kurs PLN
0,06 zł
1,60 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,01 zł
Aktualny kurs EUR
0,01 EUR

Tron - wykres


Tron - co to jest?

Tron służy stworzeniu zdecentralizowanej, niepodlegającej cenzurze platformy rozrywkowej, w której użytkownicy mają stuprocentową kontrolę nad swoimi treściami. Jest to platforma blockchain, która w jednym miejscu gromadzi aplikacje i inne treści z różnych serwisów. Nadrzędnym celem jest wyeliminowanie pośredników, w tym przypadku - dużych korporacji, kontrolujących znaczny obszar Internetu.

Kolejnym celem platformy Tron jest zapewnienie środka wymiany wartości - w tym przypadku - tokenu Tronix (TRX.) Docelowo, token ma też służyć do realizacji natychmiastowych i nieobciążonych prowizją płatności w serwisie. Z Trona będą mogły korzystać także inne platformy, tworząc w nim własne tokeny.

Tron - historia

Kryptowaluta funkcjonuje od października 2017 roku. Twórcą projektu i założycielem Fundacji Tron jest Justin Sun, który wcześniej pracował w zespole projektowym Ripple. Na początku, cena za 1 TRX wynosiła 0,002500 USD. Największy wzrost, jak do tej pory, miał miejsce w styczniu 2018 roku, kiedy cena sięgnęła poziomu 0,253700 USD (dla osób, które już na początku nabyły walutę, była to bardzo rentowne inwestycje). Ile kosztuje TRX w tej chwili? Obecnie, cena kształtuje się na poziomie 0,014297 USD (na dzień publikacji treści, kurs zmienia się każdego dnia). Do 25 czerwca 2018 roku, TRX był tokenem ERC20, który bazował na łańcuchu bloków Ethereum. Po tej dacie, tokeny zaczęły funkcjonować jako autorska kryptowaluta.

Tron - opis

Tron to projekt trójwarstwowy. Pierwsza z nich, warstwa przechowywania, to protokół przestrzeni, służący do gromadzenia danych. Jego podstawą jest algorytm Proof-of-Replication, potwierdzający rozproszenie danych użytkownika między wieloma fizycznymi magazynami danych. Druga warstwa - aplikacji - ma za zadanie łatwą integrację zdecentralizowanej aplikacji z dedykowanym portfelem developera. Łańcuchy boczne umożliwiają rozszerzenie skalowalności sieci. Trzecia warstwa, to warstwa rdzenna.

Celem zapewnienia wysokiej skalowalności i decentralizacji, system wykorzystuje algorytm konsensusu Delegated-Proof-Of-Stake. O co chodzi? W praktyce oznacza to, Tron nie może być kopany, a transakcje nie są potwierdzane przez górników. W przypadku TRX, za zatwierdzanie operacji odpowiada zgrupowanie Super Representative. Co to takiego? Pod tą nazwą kryje się stowarzyszenie 27 delegatów, którzy zostali wybrani przez osoby znajdujące się w posiadaniu tokenów. Każdy inwestor posiada głos, którego moc jest mierzona w liczbie zgromadzonych przez niego tokenów TRX. Za każdy zatwierdzony blok, delegaci otrzymują nagrodę - 32 TRX. Podaż monet to 100 miliardów.

Dystrybucją TRX zajmują się giełdy kryptowalutowe. Planowane jest wdrożenie systemu, w którym źródłem tokenów będą też aplikacje operujące kryptowalutą - za niektóre czynności, użytkownik otrzyma nagrodę.

Tron - udana inwestycja?

Tron to projekt, który wciąż nie schodzi z języków osób zainteresowanych kryptowalutami. Spora w tym zasługa samego CEO, który przez światową prasę jest określany jako geniusz marketingu. Warto jednak podkreślić, że projekt spotyka się też z głosami krytyki. Najgłośniejsza miała miejsce w styczniu 2018 roku, kiedy pojawiły się informacje, że whitepaper Trona to plagiat innych projektów, jak choćby Filecoina. Jak tłumaczył Sun, podobieństwa wynikały z trudności w tłumaczeniu na j. angielski (oryginał powstał w j. chińskim). Ta sytuacja potwierdza tezę, zawartą w starym porzekadle - "nie ważne co mówią, ważne że mówią". Na styczeń 2018 roku przypada największy wzrost ceny TRX.

Prognoza wskazuje, że do końca roku, nie należy spodziewać się dużego wzrostu kursu. Są to jednak spekulacje, w dużej mierze oparte o przypuszczenia.