Tether - kurs
Tether - wykres
Tether - co to jest?
Tether, choć jest zaliczany do kryptowalut, znacząco różni się od większości popularnych aktywów cyfrowych. Pod tą nazwą kryje się bowiem kryptograficzna wersja dolara amerykańskiego.
W praktyce oznacza to, że Tether (USDT) jest monetą stabilną, czyli łączącą się w stosunku 1:1 z danym dobrem, w tym przypadku - z USD. Wyjaśniając, omawiana kryptowaluta jest połączona z kursem dolara amerykańskiego, czyli 1 USDT jest równy wartości 1 USD.
Tether - historia
Tether został wdrożony w lipcu 2014 roku, jako Realcoin. Pod obecną nazwą, funkcjonuje od listopada 2014. Jego autorem jest Brock Pierce - związany z kryptowalutami przedsiębiorca, który współtworzył też projekt EOS.
Założeniem twórcy Tethera było opracowanie cyfrowego środka, który umożliwi arbitraż między krypto-giełdami. Inwestycje w tę kryptowalutę polegają zatem na zarabianiu na różnicach kursowych, występujących na poszczególnych giełdach. Można zadać sobie pytanie, po co opracowywać nowe aktywa, skoro tyle samo można zarobić inwestując w dolara amerykańskiego? Odpowiedź jest prosta - tradycyjna waluta stwarza konieczność wykonywania przelewów bankowych, które zajmują zbyt dużo czasu.
Tether - dystrybucja i specyfikacja kryptowaluty
Każdy wyemitowany Tether może być przenoszony, przechowywany i wydawany jak każda inna kryptowaluta, jednak proces jej dystrybucji jest już zupełnie inny. Początkowo, wszystkie monety zostały wyemitowane na łańcuchu bloków Bitcoina, z użyciem protokołu Omni Layer. Aby mogła rozpocząć się emisja, klienci muszą przelać na konto Tether Limited środki fiducjarne. Nie ma zatem górnej granicy emisji, jej wielkość jest ograniczana tylko zainteresowaniem ze strony nabywców. Po emisji, cyfrowe aktywa są wielokrotnie wymieniane lub przesyłane między kolejnymi portfelami i giełdami. Po wpłaceniu monet na konto Tether Limited, jednostki USDT zostają zniszczone, a klienci otrzymują dolary amerykańskie, odpowiadające wysokości przekazanych aktywów.
W praktyce oznacza to, że Tethery nie mają bloków transakcyjnych, nie można ich kopać, zatem nie ma też nagród w bloku. Należy podkreślić, że opisywana kryptowaluta nie zapewnia anonimowości. Weryfikacja użytkownika i związane z tym poświadczenie tożsamości i ujawnienie źródła pochodzenia środków jest wymagane jeszcze przed ich przelaniem na konto Tether Limited.