Aktualny kurs PLN
3,42 zł
-2,50 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,81 zł
Aktualny kurs EUR
0,75 EUR

Synthetix Network Token - wykres


Synthetix Network Token - co to jest?

Synthetix Network to platforma, która umożliwia "tokenizację" fizycznych aktywów. Jej funkcjonalność pozwala na wybijanie stable coinów, czyli cyfrowych wartości, mających odzwierciedlenie w pieniądzu fiducjarnym, ale nie tylko.

W ramach sieci Synthetix Network, działają dwa rodzaje tokenów: Synthetix Network Token (SNX), który służy do uiszczania opłat transakcyjnych na giełdzie Synthetix Exchange (bazujący na łańcuchu bloków Ethereum) i stanowi zabezpieczenie dla tzw. syntezatorów, czyli dla drugiej funkcjonującej wartości. Właściciele tokenów SNX czerpią zyski z opłat towarzyszących transakcjom handlowym syntezatorami, realizowanymi w ramach giełdy Synthetix Exchange.

Synthetix Network - jak to działa?

Zasada działania sieci Synthetix jest zbliżona do funkcjonalności Maker DAO. Użytkownicy, którzy chcą "stokenizować" fizyczne aktywa, muszą najpierw zablokować właściwą ilość monet SNX. W praktyce, możliwe jest utworzenie tokenów odpowiadających kursom walut (m.in. USD i EUR), metali szlachetnych (złota, srebra) lub akcji (m.in. Apple i Tesla). Stwarza to bardzo dobre warunki dla inwestorów - użytkownik jest w posiadaniu aktywa, które przez cały czas wykazuje kurs identyczny z wartością fizycznego odpowiednika. Oznacza to, że nie trzeba być w posiadaniu fizycznych akcji lub złota, żeby zarobić na handlu. Reszta zalet tego rozwiązania jest charakterystyczna dla wszystkich kryptowalut - transakcje kupna/sprzedaży są realizowane błyskawicznie, podobnie jak realizacja przelewu środków, niezbędnych do zakupu danej wartości.

Synthetix Network - zabezpieczenie

Zabezpieczenie w sieci Synthetix Network wynosi 750 procent. Oznacza to, że łączne zabezpieczenie dla tokenu o wartości jednego dolara, wynosi 7,5 USD, przy czym kwota ta jest wyrażona w jednostkach SNX. Tworzenie danej wartości ma więc formę inteligentnego kontraktu, z pomocą którego użytkownik zaciąga dług u usługodawcy. Wypłata wartości zabezpieczonych w tym celu tokenów SNX jest możliwa dopiero po jego spłaceniu, czyli po pokryciu kwoty zabezpieczenia. Kwota zadłużenia przez cały czas waha się wraz z kursem danego aktywa. Wzrost ceny oznacza wzrost długu, natomiast spadek kursu - pomniejsza zadłużenie.

Mechanizm działania Synthetix network jest jednym z najbardziej złożonych w świecie kryptowalut, więc przed rozpoczęciem inwestowania, warto dokładnie zgłębić "wrapped".