Aktualny kurs PLN
0,29 zł
-0,47 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,07 zł
Aktualny kurs EUR
0,06 EUR

Stellar - wykres


Stellar - co to jest?

Stellar to jedna z najpopularniejszych kryptowalut na rynku. Deweloperzy często określają ją mianem ulepszonego Bitcoina, co sporo mówi na temat jej funkcjonalności.

Stellar to otwarty protokół oparty o sieć blockchain, który służy wymianie wartości. Jej zasobem są Lumeny (XLM). Charakterystyczną cechą sieci jest zjawisko inflacji, wynoszące 1 proc. w skali roku.

Tron - historia

Kryptowaluta funkcjonuje od października 2017 roku. Twórcą projektu i założycielem Fundacji Tron jest Justin Sun, który wcześniej pracował w zespole projektowym Ripple. Na początku, cena za 1 TRX wynosiła 0,002500 USD. Największy wzrost, jak do tej pory, miał miejsce w styczniu 2018 roku, kiedy cena sięgnęła poziomu 0,253700 USD (dla osób, które już na początku nabyły walutę, była to bardzo rentowne inwestycje). Ile kosztuje TRX w tej chwili? Obecnie, cena kształtuje się na poziomie 0,014297 USD (na dzień publikacji treści, kurs zmienia się każdego dnia). Do 25 czerwca 2018 roku, TRX był tokenem ERC20, który bazował na łańcuchu bloków Ethereum. Po tej dacie, tokeny zaczęły funkcjonować jako autorska kryptowaluta.

Stellar - opis

Stellar powstał w celu połączenia wspólna siecią banków, systemów płatniczych oraz osób fizycznych. W założeniu, ma ona umożliwiać tani transfer środków, bez ograniczeń terytorialnych. Sieć tworzą serwery obsługujące jej rdzeń - Stellar Core. Ich zadaniem jest umożliwienie połączenia podmiotów finansowych z całą siecią. Proces ten jest realizowany poprzez integrację systemu funkcjonującego w danej jednostce, z siecią Stellar. Omawiana krypto ma też zastosowanie w realizacji mikropłatności. Taka funkcjonalność wynika z bardzo niskiego kosztu transakcji.

Sieć wykorzystuje skomplikowany protokół SCP (Stellar Consensus Protocol), który w zaledwie kilka sekund jest w stanie stworzyć konsensus między poszczególnymi serwerami. W rezultacie, możliwe jest wykonanie płatności w dowolnej walucie, która nie będzie obciążona dodatkowymi, wysokimi kosztami. Za wypuszczanie aktywów odpowiedzialne są kotwice. Pod tą nazwą kryją się użytkownicy o wyjątkowym priorytecie.

Funkcjonalność sieci Stellar umożliwia też zawieranie inteligentnych kontraktów (smart contracts), zakładanie rachunku powierniczego i emisję własnego ICO.

Stellar - specyfikacja i dystrybucja kryptowaluty

Sieć funkcjonuje w oparciu o rdzeń Stellar Core, którego zadaniem jest weryfikacja transakcji z wykorzystaniem protokołu SCP. Prowadzi to do osiągnięcia porozumienia pomiędzy poszczególnymi serwerami. Jeżeli nie dojdzie do wystąpienia konsensusu, sieć zostaje zatrzymana aż do jego osiągnięcia. Należy jednak podkreślić, że jednomyślność nie jest bezwzględnie wymagana. Wynika to z faktu, że każdy węzeł ma możliwość indywidualnego ustanowienia liczby głosów, która jest równoznaczna z akceptacją danego głosowania.

Poszczególne aplikacje łączą się z siecią Stellar poprzez API Horizon. Daje to możliwość podglądu konta i wykonywania transakcji. Warto zaznaczyć, że dzięki zastosowaniu protokołu HTTP, podłączenie do sieci nie wymaga zastosowania skomplikowanych narzędzi deweloperskich. Wystarczy zastosowanie SDK Stellar w językach Go, Javascript i Java. Każda jednostka-kotwica, która przyłącza swój system do sieci, ma możliwość tworzenia dowolnych aktywów.

Protokół zgodności odpowiada za gromadzenie informacji o pochodzeniu środków danego użytkownika. Każda jednostka jest identyfikowana na podstawie imienia, nazwiska, daty urodzenia i adresu zamieszkania. Za przedstawienie dowodu, że nadawca jest upoważniony do wykonania transakcji, odpowiada algorytm Ed25519. Opłaty za transakcje zamykają się w kwocie 0,00001 XLM.

Podaż tokenów przekracza 100 mld XLM (103 748 462 367). Za dystrybucję monet odpowiada Stellar Development Foundation. 5 proc. dostępnych jednostek finansuje działalność fundacji. Pozostała część jest dostępna na rynku.