Aktualny kurs PLN
0,53 zł
4,99 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,14 zł
Aktualny kurs EUR
0,12 EUR

Steem - wykres


Steem - co to jest?

Steem jest otwartoźródłową platformą, działającą w oparciu o technologie blockchain, która skupia się wokół mediów społecznościowych oraz działalności blogerów i vlogerów. Jej celem jest promowanie wartościowych treści i eliminacja treści dyskryminujących i szkodliwych. W założeniu, platforma Steem unika cenzury, a cała władza znajduje się w rękach jej użytkowników.

Steem to pierwsza platforma blockchain, która skupia się na mediach internetowych. Jej zdecentralizowany model działalności opiera się o system reputacji, który bazuje na liczbie posiadanych tokenów, oraz o system ocen. Twórcy mogą niezależnie monetyzować udostępniane przez siebie treści, a za system wynagrodzeń odpowiada cała społeczność platformy.

Steem - historia

Platforma Steem powstała na początku 2016 roku. Jej twórcą jest Daniel Larimer. W początkowym zamyśle, projekt miał mieć charakter zdecentralizowanej platformy ubezpieczeniowej, jednak pomysł szybko ewoluował w kierunku mediów społecznosciowych.

Sieć została uruchomiona 24 marca 2016 roku. W odróżnieniu od większości zdecentralizowanych platform blockchain, środki na realizację projektu zostały pozyskane nie w ramach publicznej zbiorki ICO, a tzw. preminingu - ustalenia konkretnej liczby tokenów, które zostały "wpuszczone" do obiegu w momencie uruchomienia projektu.

Steem - usługi

Jako otwartoźródłowa platforma blockchain, Steem daje możliwość uruchomienia dowolnych usług. Najstarszą i najpopularniejszą platformą blogową, działającą w ramach sieci, jest Steemit. DTube to z kolei serwis dla twórców materiałów wideo. Programiści otwartoźródłowych aplikacji mogą korzystać z platformy Utopian. To przykład ledwie kilku najpopularniejszych usług, działających na platformie Steem. Otwartoźródłowy charakter i przejrzysty system wynagradzania stanowi zachętę dla kolejnych twórców, więc nowych usług nieustannie przybywa.

Steem - aktywa

Platforma Steem udostępnia aż trzy kryptowaluty - STEEM, Steem Dollar (SBD) oraz Steem Power (SP). Pierwsza z nich, STEEM, pełni funkcje kryptowaluty bazowej, która określa rynkową kapitalizację sieci. Podobnie jak inne waluty cyfrowe, STEEM podlega standardowym fluktuacjom cenowym. Tokeny można kupić, sprzedać lub otrzymać w ramach wymiany pozostałych wartości platformy.

Steem Dollar pełni funkcję stable coina. Jego wartość ma być możliwie najbardziej zbliżona do wartości reprezentowanej przez dolary amerykańskie. Te aktywa przyznawane są za tworzenie treści na platformie Steem i za reakcje wywołane u innych użytkowników. Pełni zatem funkcję zbliżoną do Steem Power. Każdy twórca może samodzielnie określić proporcje wynagrodzenia, przy czy należy podkreślić, że zapłata musi uwzględniać minimum 50 proc. jednostek SP.

Steem Power służy określeniu poziomu wpływu danego użytkownika w sieci Steem- im więcej tokenów, tym większy wpływ. Poziom reputacji wpływa na wartość ocen i komentarzy, jak i na wynagrodzenie za publikowane treści.