Aktualny kurs PLN
0,01 zł
-2,85 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,00 zł
Aktualny kurs EUR
0,00 EUR

Siacoin - wykres


Siacoin - co to jest?

Siacoin to token rozliczeniowy platformy Sia - nowatorskiej, zdecentralizowanej chmury, bazującej na technologii blockchain. Usługa ma być konkurencją dla produktów oferowanych przez rynkowych gigantów - Google, Amazon czy Microsoft - jednak w odróżnieniu od popularnych wirtualnych dysków, jest znacznie tańsza i zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa.

Ideą twórców platformy Sia było stworzenie chmury bezpiecznej, odpornej na awarie i zapewniającej pełną prywatność. W tym przypadku, mamy do czynienia z usługą, która zapisuje dane nie na własnych serwerach, a węzłach sieci, tworzonych przez osoby udostępniające własne zasoby dyskowe.

Siacoin - historia

Za projekt Sia odpowiada spółka Nebulous Labs. Szefem zespołu projektowego jest David Vorick. Pomysł wirtualnego dysku, opartego o technologię łańcucha bloków, został przedstawiony w 2013 roku, podczas corocznego Hackatonu Uniwersytetu w Massachusetts. W tym samym roku, firma otrzymała wsparcie od funduszy Venture Capital, w kwocie miliona dolarów. Dwa lata później uruchomiono pierwszą wersję sieci.

Siacoin - wydobycie

Kryptowalutę Siacoin można pozyskać na dwa sposoby. Pierwszym jest udostępnienie własnej przestrzeni dyskowej (algorytm Proof-of-Storage). Tworząc węzeł, użytkownicy sami ustalają stawkę za udostępnioną przestrzeń. Dane wszystkich osób, które wypożyczają przestrzeń, podlegają ochronie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, są one rozpraszane między różne węzły. Każdy host musi być podłączony do sieci przez minimum 97 proc. tygodnia.

Siacoin jest jednak kryptowalutą typu Proof-of-Work, co oznacza, że podlega kopaniu. Od 31 października 2018 roku, tokeny można wydobywać wyłącznie za pomocą układów GPU i koparek ASIC Obelisk SC1.

Siacoin ma charakter inflacyjny, co oznacza, że górna granica jej podaży nie została ustalona. Aby zapobiec nadmiernej inflacji, twórcy wdrożyli algorytm Proof-of-Burn, który doprowadza do zniszczenia części zysków (od 0,25 do 2,5 proc.) wypracowanych przez węzły hostujące.