Aktualny kurs PLN
2,91 zł
1,03 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,76 zł
Aktualny kurs EUR
0,64 EUR

Ripple - wykres


Ethereum - co to jest?

W odróżnieniu od wielu innych kryptowalut Ripple nie powstał w oparciu o technologię blockchain, a o autorskie rozwiązanie, nazywane RCPA - Ripple Protocol Consensus Algorithm. W tym przypadku węzeł zostaje uznany za ważny w momencie, gdy pozostaje w zgodzie z innymi. Co to jest Ripple? Jak funkcjonuje?

Ripple to nie tylko cyfrowa waluta (Ripple XRP), ale także, a może przede wszystkim, platforma o charakterze p-2p, przeznaczona do transferu walut (RippleNet). O co chodzi? Platforma jest szybkim i tanim systemem płatności, który w pewnym sensie stanowi pomost między przedsiębiorcami, bankami i giełdą.

Ripple - historia

Pomysł stworzenia platformy Ripple narodził się w 2004 roku, jednak przez wiele lat nie wzbudzał większego zainteresowania. Wszystko zmieniło się w 2013 roku, kiedy grupa inwestorów, wśród których był także Chris Larsen, postanowiła ulokować swoje środki w tej idei. Dziś, Larsen jest uważany za jedną z najbardziej zamążnych osób, które są związane z kryptowalutami, zatem inwestycja w platformę okazała się trafiona. W ciągu kolejnych lat, do systemu dołączali kolejni partnerzy biznesowi. Dziś, platforma wspiera transakcje międzynarodowe, realizowane przez wiele instytucji finansowych na całym świecie.

Ripple - co to? Opis kryptowaluty

Platforma Ripple ma służyć bankom i indywidualnym użytkownikom do wymiany aktywów. Jest to więc alternatywa dla systemu SWIFT, który bazuje na osobnych kontach poszczególnych banków, zakładanych we wszystkich krajach, w których działają. System ten nie jest doskonały, a wśród jego największych wad należy wymienić koszt transakcji (cena jest dość wysoka, co ma ogromne znaczenie dla inwestorów) i czas realizacji transakcji. Ripple oferuje znacznie niższe prowizjei skraca czas przekazu środków. w tradycyjnym systemie bankowym, może to zająć nawet kilka dni. Ripple umożliwia wykonanie przekazu w 4 sekundy.

Wiele walut nie podlega bezpośredniej konwersji na inne. W przypadku operacji bankowych, "pośrednikiem" jest dolar amerykański. W rezultacie, operacja obarczona jest podwójną prowizją. W przypadku omawianego systemu, rolę pośrednika przyjmuje token Ripple (XRP). Dzięki temu, możliwe jest znaczne skrócenie czasu realizacji i istotne obniżenie prowizji.

XRP podlega wymianie z każdą walutą i z każdym cyfrowym aktywem. Wykorzystanie tokenu jest zależne od sieci, a strony transakcji nie muszą znajdować się w ich posiadaniu, żeby móc przeprowadzić transakcję. Należy podkreślić, że to, ile kosztuje Ripple, zależy od zdolności sieci do wykonywania szybkich operacji na całym świecie. Tak jak w przypadku innych kryptowalut, trafna prognoza, przewidująca wzrost ceny Ripple, to udane inwestycje, mogące przynieść duży zysk.

W odróżnieniu od wielu innych kryptowalut, Ripple nie jest możliwy do kopania. Większość tokenów, bo aż 70 proc., znajduje się w posiadaniu Ripple Labs.

Ripple - specyfikacja

Ripple jest protokołem rozliczeń brutto o charakterze rozproszonym, nie zdecentralizowanym. W ramach platformy, użytkownicy mają możliwość skorzystania z wielu użytecznych modułów:

  • xCurrent - umożliwia wykonanie rozliczenia transferu środków. Jest udostępniony wszystkim podmiotom, które są użytkownikami systemu. Podobnie jak SWIFT, umożliwia też wysyłanie wiadomości między poszczególnymi podmiotami rynku finansowego. W jego strukturze znajduje się też Walidator potwierdzający transakcje przez obie strony. Za przewalutowanie środków odpowiada FX Ticker. Całość oparta jest o protokół ILP;
  • xRapid - służy szybkiemu i niskokosztowemu przewalutowaniu środków do waluty obowiązującej w danym kraju. Ciekawostka - w 2018 roku, plotki o wdrożeniu xRapid sprawiły, że kursRipple odnotował najdynamiczniejszy wzrost w historii;
  • xVIA - umożliwia obsługę różnych systemów płatności. W ramach modułu, możliwy jest monitoring wszystkich transferów i dodawanie dowolnych załączników.
Jedyne informacje na temat przyszłych planów związanych z Ripple, podaje oficjalny blog. Na oficjalnej stronie nie zamieszczono roadmapu.