Aktualny kurs PLN
7,09 zł
0,20 % (24h)
Aktualny kurs USD
$1,84 zł
Aktualny kurs EUR
1,56 EUR

Qtum - wykres


Qtum - co to jest?

Qtum to projekt, który łączy w sobie cechy Bitcoina i Ethereum - przedstawia model transakcyjny charakterystyczny dla BTC, a jednocześnie daje możliwość zawierania inteligentnych kontraktów i tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, dokładnie jak ma to miejsce w przypadku ETH. W ramach projektu funkcjonuje kryptowaluta o identycznej nazwie.

Platforma Qtum charakteryzuje się otwartym kodem źródłowym i bazuje na technologii blockchain. Jej funkcjonalność dała możliwość stworzenia uniwersalnego protokołu wymiany wartości, dedykowanego przede wszystkim użytkownikom instytucjonalnym i biznesowym.

Qtum - historia

Prace nad projektem Qtum zostały uruchomione pod koniec 2016 roku. Jego twórcami są Jordan Earls i Patric Dai. Publikacja pierwszej wersji white papera miała miejsce w lutym 2017 roku. Rozwój platformy został sfinansowany ze środków zgromadzonych w ramach zbiórki ICO. Sprzedaż tokenów Qtum wystartowała 16 marca 2017 roku i zakończyła się miesiąc później. W ramach zbiórki, udało się pozyskać kwotę 15,6 mln dolarów.

Qtum - funkcjonalność i specyfikacja

Początkowo, token Qtum funkcjonował w oparciu o łańcuch bloków Ethereum (ERC20), jednak od 8 września 2017 roku, sieć jest "na swoim" - kryptowaluta zyskała własny blockchain.

Platforma Qtum łączy model transakcji UTXO z wirtualną maszyną, która pozwala na tworzenie rozbudowanych smart kontraktów i na pisanie zdecentralizowanych aplikacji. W praktyce oznacza to, że sieć jest kompatybilna z implementacjami stworzonymi z myślą o Bitcoinie (jak choćby z Lightning Network), a przy okazji - pozwala na tworzenie inteligentnych kontraktów z kompletnością Turinga. Docelowo, interfejs Qtum ma pozwalać na programowanie z wykorzystaniem najpopularniejszych języków - Python, C++, Rust i Go.

Sieć Qtum działa w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-SDtake, co zapewnia wysoką skalowalność i niską energochłonność. Za potwierdzanie transakcji i tworzenie nowych bloków transakcyjnych odpowiadają pełne węzły, które blokują posiadane przez siebie tokeny Qtum. Maksymalna podaż monet to 101 079 896 jednostek.