Aktualny kurs PLN
3,25 zł
6,80 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,77 zł
Aktualny kurs EUR
0,71 EUR

OmiseGO - wykres


OmiseGO - co to jest?

OmiseGO to zdecentralizowana, otwarta sieć walidatorów, której zadaniem jest wymiana komunikatów rozliczeniowych. W ramach sieci, możliwa jest wymiana różnych aktywów - fiducjarnych i cyfrowych.

Ideę OmiseGO najlepiej obrazuje hasło "unbank the banked", stanowiące parafrazę popularnego sloganu "bank the unbanked". Można to przetłumaczyć jako "odbankować zabankowanych", co jasno wskazuje na cel projektu - dostarczenie wygodnych i przystępnych usług finansowych, bez konieczności angażowania pośrednika. To jednak jeszcze nie wszystko. OmiseGO pozwala też na wymianę aktywów w tych rejonach, w których usługi bankowe dopiero raczkują.

OmiseGO - historia

Projekt OmiseGO jest pochodną aplikacji transakcyjnej Omise, która została udostępniona w 2013 roku. Jej zadaniem było umożliwienie realizacji szybkich płatności. Odbiorcą byli klienci indywidualni oraz sklepy online, a funkcjonalność aplikacji umożliwiała wykonywanie płatności bez konieczności posiadania konta bankowego.

Znaczący rozwój ekosystemu Omise przypada na rok 2017, kiedy nastąpiła popularyzacja platformy Ethereum. Zdecentralizowana sieć umożliwiła dostarczenie kompleksowych usług płatniczych w skali międzynarodowej. W praktyce, platforma stała się alternatywą dla usług bankowych.

Fundusze na rozwój projektu OmiseGO zostały pozyskane w ramach zbiórki ICO. Tokeny OMG zostały oparte o smart kontrakt Ethereum, w standardzie ERC20. Sprzedaż wystartowała 23 maja 2017 roku. Zbiórka trwała miesiąc i zakończyła się kwotą ok. 25 milionów dolarów.

OmiseGO - specyfikacja i dystrybucja

Maksymalna podaż tokenów OMG to 140 245 398 jednostek. Zbiórka ICO została podzielona na dwie części - publiczną i prywatną. W ramach zbiórki publicznej, 65,1 proc. tokenów trafiło do sprzedaży. % proc. OMG twórcy platformy rozdysponowali w ramach airdropu dla właścicieli Ethereum. W części prywatnej zabezpieczono 20 proc. OMG, co miało stanowić rezerwę finansową dla przyszłych operacji. 9,9 proc. tokenów trafiło do deweloperów, ale dopiero po 12 miesiącach od dnia zakończenia ICO.