NEO - kurs
NEO - wykres
Stellar - co to jest?
NEO często nazywana jest "chińskim Ethereum", co bardzo dużo na temat funkcjonalności platformy. Jej celem jest stworzenie sieci wysokoskalowalnej, służącej zawieraniu inteligentnych kontraktów i tworzeniu zdecentralizowanych aplikacji.
Jak wskazuje na to whitepaper, NEO stanowi najważniejsza warstwę koncepcji Inteligentnej Ekonomii (Smart Economy), przewidującej stworzenie zdecentralizowanego środowiska cyfrowych aktywów powiązanych z cyfrową tożsamością, zarządzanego przez inteligentne kontrakty. Jako wielofunkcyjna platforma blockchain, NEO oferuje funkcjonalność zbliżoną do Ethereum. W ramach ekosystemu, funkcjonuje token GAS, mający zapewnić pokrycie prowizji transakcyjnych, należy jednak zaznaczyć, że wartość ta jest całkowicie niezależnym aktywem.
NEO - historia
Początki platformy sięgają 2014 roku - w lutym, deweloperzy Da Hongfei i Erik Zhang ufundowali projekt AntShares. w czerwcu 2015 roku miała miejsce publikacja pełnego kodu źródłowego (była to pierwsza chińska sieć blockchain o otwartym źródle). Trzy miesiące później przedstawiona została pierwsza wersja whitepaperu. 17 października 2016 roku uruchomiona została sieć główna, a do obiegu trafiło 100 mln tokenów NEO (wówczas funkcjonujących pod nazwą ANS). Dystrybucja monet ma trwać 22 lata, aż zostanie osiągnięty próg maksymalnej podaży.
Nowa strategia rozwoju projektu została wdrożona 22 czerwca 2017 roku. Przy tej okazji, nastąpił rebranding sieci z AntShares na NEO. Wprowadzony został nowy standard inteligentnych kontraktów, a w szeregach deweloperów pojawili się nowi partnerzy biznesowi.
NEO - specyfikacja
Ze względu na ograniczoną podaż, NEO jest kryptowalutą o charakterze deflacyjnym. Jej charakterystyczną cechą jest całkowita niepodzielność - najmniejszy nominał to 1 NEO. Z tego względu, omawiana waluta nie może być wykorzystywana jako pełnoprawny środek płatniczy za usługi lub produkty. Niepodzielny charakter sprawia, że NEO jest bliższe akcjom spółek giełdowych.
NEO działa w oparciu o algorytm Proof-of-Stake, co oznacza, że tokenów nie można kopać. Z punktu widzenia programistów, sama platforma charakteryzuje się ogromnymi możliwościami. O ile większość tego typu sieci, w tym także Ethereum, wykorzystuje język programowania Solidity, to NEO pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji z zastosowaniem języka JavaScript, Python, Go i C++.
Platforma oferuje kilka standardów tworzenia smart contracts, w tym także NEP5, co daje możliwość tworzenia unikalnych tokenów.
Bardzo ważnym elementem platformy są cyfrowe tożsamości, używające certyfikatu X.509. Kolejnym udogodnieniem jest mechanizm kryptograficzny NeoQ, który uodparnia sieć na działanie komputerów kwantowych, tworząc problemy niemożliwe do rozwiązania przez te jednostki.
W przypadku NEO, konsensus jest osiągany na zasadach Proof-of-Stake. Początkowo, proces ten opierał się o 7 węzłów konsensusu, należących do rady NEO. Górny próg węzłów wyznacza liczba 1024.
GAS to token autonomiczny o charakterze podzielnym, który służy opłacaniu prowizji transakcyjnych i wszelkich operacji, na które pozwala platforma. Podobnie jak w przypadku NEO, podaż tokenów GAS jest ograniczona do 100 mln.