Aktualny kurs PLN
0,68 zł
0,55 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,18 zł
Aktualny kurs EUR
0,15 EUR

NEM - wykres


NEM - co to jest

NEM to niezwykle funkcjonalna platforma z kryptowalutą XEM, która jest dedykowana przede wszystkim dla przedsiębiorców i deweloperów. Jej założeniem jest tworzenie nowych podstaw ekonomii, w których na pierwszy plan wychodzi decentralizacja, równość i niezależność finansowa.

Mówiąc o szerokiej funkcjonalności NEM, należy wskazać przede wszystkim na narzędzia, które z powodzeniem mogą wykorzystać deweloperzy i przedsiębiorcy. Platforma daje możliwość tworzenia własnych, niezależnych tokenów (smart assets), zawierania kontraktów multi-signature, które wymagają złożenia podpisów kryptograficznych przez minimum dwóch użytkowników, tworzenia unikalnych łańcuchów bloków i zdecentralizowanych organizacji autonomicznych, czyli DAO.

NEM - specyfikacja

Maksymalna podaż tokenów XEM to niemal 9 mld jednostek. Waluta funkcjonuje w oparciu o algorytm Proof-of-Stake, zmodyfikowany stosownie do jej potrzeb (autorski wariant konsensusu nosi nazwę Proof-of-Importance).

W ramach projektu NEM, możliwe jest wykonanie ponad 3 tys. operacji na sekundę, co oznacza, że mówimy tu o jednej z najlepiej skalowalnych sieci zdecentralizowanych. Prowizje za operacje są uzależnione od rodzaju transakcji, jednak w tym przypadku, koszty są wyjątkowo niskie. Co ciekawe, do każdej transakcji w sieci NEM można dołączyć zaszyfrowaną wiadomość (za dodatkową opłatą).

Platforma umożliwia tworzenie smart assets. Ten specyficzny rodzaj inteligentnych kontraktów nie wymaga programowania od podstaw - platforma dostarcza gotowe API.

W ramach sieci, funkcjonuje też system Apostille, który daje możliwość potwierdzania autentyczności dokumentów. Poza kryptograficznym znacznikiem czasu, tworzy on także prywatny klucz autonomiczny.

NEM - harvesting

W przypadku NEM, proces kopania nie zachodzi. Nowe bloki transakcyjne są dodawane przez harvesterów. Proces jest realizowany na dwa sposoby - lokalny i delegowany. W pierwszym przypadku, konieczna jest ciągła praca komputera, a w drugim - środki zostają oddelegowane do pełnego węzła, więc potwierdzanie transakcji nie wymaga nieprzerwanej pracy.