Aktualny kurs PLN
2,94 zł
8,39 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,69 zł
Aktualny kurs EUR
0,64 EUR

Nano - wykres


NANO - co to jest?

NANO to otwartoźródłowa platforma płatnicza o charakterze zdecentralizowanym, w obrębie której funkcjonuje natywna kryptowaluta o tej samej nazwie. Jej funkcjonalność pozwala na niemal natychmiastową realizację transakcji finansowych, które nie są obciążone żadnymi opłatami. Co więcej, zaimplementowana technologia DAG sprawia, że wraz ze wzrostem obciążenia sieci wzrasta też jej skalowalność.

NANO - historia

U podstaw projektu leży potrzeba stworzenia intuicyjnej sieci płatniczej, której funkcjonalność umożliwi realizację wszystkich płatności i mikropłatności, bez uciążliwego oczekiwania na potwierdzenie transakcji. Projekt został zapoczątkowany w 2014 roku i wówczas nosił nazwę RaiBlocks, w ramach którego funkcjonowała kryptowaluta XRB. Autorem platformy jest Amerykanin Colin LeMahieu. Platforma została uruchomiona 5 października 2015 roku i stała się pierwszym narzędziem płatniczym bazującym na technologii DAG.

Na początku 2018 roku (a dokładnie - 31 stycznia) nazwa platformy została zmieniona na NANO. Powód? Prozaiczny - poprzednia była dość trudna do wymówienia. To działanie było o tyle uzasadnione, że już w drugiej połowie 2017 roku sieć znacząco zyskała na popularności.

NANO - zasada działania

Platforma NANO wykorzystuje technologię Directed Acyclic Graph. O ile DAG nie jest żadną nowością, to w dziedzinie platform płatniczych zostało wdrożone jako pionierskie rozwiązanie. W tym przypadku, sieć nie składa się z bloków transakcyjnych, które odpowiadają za bezpośrednie łączenie transakcji. Powstaje natomiast coś w rodzaju siatki bloków, a każdy blok zawiera tylko jedną operację. Każdy portfel składający się na strukturę sieci ma swój blockchain, który może być modyfikowany wyłącznie przez jego użytkownika. Takie rozwiązanie sprawia, że synchronizacja przebiega w sposób niezależny od całej sieci, więc transakcje mogą być potwierdzane w maksymalnym czasie trzech sekund.

Każdy przekaz środków w ramach sieci NANO wymaga wykonania dwóch operacji. Pierwsza z nich to "wysyłam", która jest realizowana w obrębie portfela nadawcy (w tym momencie z konta potrącana jest określona liczba jednostek NANO), a druga - "odbieram", która jest tworzona na koncie odbiorcy i jej istotą jest potwierdzenie otrzymania środków. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać niewielki rozmiar każdej realizowanej operacji, w sposób bezpieczny izoluje transakcje już rozliczone od nierozliczonych i umożliwia utrzymanie sekwencyjności operacji o charakterze asynchronicznym.

W NANO zaimplementowany został algorytm konsensusu Delegated Proof of Stake. W praktyce oznacza to, że otwarcie konta wymaga przeprowadzenia operacji "otwieram", a użytkownik musi zagłosować na Reprezentant. W chwili realizowania operacji do głosu dochodzi natomiast algorytm Proof of Work, który angażuje moc obliczeniową urządzenia (CPU lub GPU) do stworzenia funkcji hashującej.

Skalowalność sieci jest szacowana na ponad 7000 transakcji na sekundę. Takie parametry sprawiają, że NANO jest jednym z najbardziej przepustowych narzędzi tego typu.

NANO - specyfikacja i portfel

Podaż tokenów NANO jest ograniczona do 133248290 jednostek. W praktyce oznacza to, że waluta ma charakter deflacyjny.

Do przechowywania kryptowaluty służy desktopowy portfel NANO Wallet, funkcjonujący w ramach platform: Linux, Windows i MacOS. Narzędzie jest też dostępne w formie aplikacji mobilnej dedykowanej systemom Android i iOS. Użytkownicy mogą też zdecydować się na portfele przeglądarkowe - NanoVault i NANO Wallet Online.

Kryptowaluta NANO jest też obsługiwana przez nieoficjalny portfel - Canoe Wallet, oraz przez portfel sprzętowy - Ledger Nano S.