Aktualny kurs PLN
429,65 zł
-6,45 % (24h)
Aktualny kurs USD
$111,23 zł
Aktualny kurs EUR
94,70 EUR

Monero - wykres


Monero - co to jest?

Moenro jest otwartoźródłową kryptowalutą, bazującą na systemie blockchain. Jej twórcy poświęcili wiele uwagi kwestiom związanym z zachowaniem prywatności użytkowników. Z tego względu, opisywana waluta zyskała ogromna popularność w środowisku dark net.

W pierwszej fazie rozwoju, Monero nosiło nazwę zaczerpniętą z języka esperanto - Bitmonero, co można przetłumaczyć jako Bitcoin. Nazwa szybko została skrócona i do dziś, waluta funkcjonuje jako Monero. Opisywana wartość jest rezultatem pierwszego hardforka sieci Bytecon i choć obie krypto wykazują wiele cech wspólnych, to nowy twór wprowadził szereg istotnych usprawnień.

Monero - historia

Data uruchomienia Monero (XMR) przypada na 18 kwietnia 2014 roku. Kryptowaluta powstała w następstwie podziału sieci Bytecoin i bazuje na tym samym protokole - CryptoNight. W porównaniu do pierwowzoru, czas między blokami został skrócony do 1 minuty (w początkowej fazie, na dalszym etapie rozwoju czas został wydłużony do wartości pierwotnej, która wynosi 2 minuty). Zmodyfikowany protokół eliminuje też błędy, które pojawiły się w kodzie Bytecoin.

Do dziś nie wiadomo, kto stoi za rozwojem Monero. twórca waluty pozostał anonimowy, jednak jak wynika z udostępnionych informacji, najprawdopodobniej opuścił już projekt.

Monero - specyfikacja

Monero, podobnie jak Bytecoin (BCN), Zcash (ZEC) i PIVX, należy do grupy private-coinów, czyli tokenów, które zapewniają ich posiadaczom niemal 100-procentową anonimowość. Opisywana wartość charakteryzuje się otwartym kodem źródłowym i bazuje na technologii łańcucha bloków, który tworzy rejestr transakcji o charakterze rozproszonym i zdecentralizowanym.

W odróżnieniu od wielu innych krypto, łańcuch bloków Monero nie jest całkowicie jawny - klucze publiczne użytkowników pozostają ukryte. Istnieje też możliwość ukrycia wartości transakcji (z zastosowaniem tzw. RingCT). Taka charakterystyka sprawia, że XMR często jest wykorzystywane przez hakerów, odpowiedzialnych za ataki o charakterze cryptojackingowym.

Twórcy Monero nie wprowadzili ograniczenia podaży tokenów. Czas bloku wynosi ok. 2 minuty, jednak należy podkreślić, że nie jest to wartość stała, a zależna od ruchu w sieci, tak samo jak pojemność bloku transakcyjnego.

Monero - prywatność

W swoim działaniu, Monero wykorzystuje podpis pierścieniowy, czyli mechanizm kryptograficzny, zapewniający użytkownikom pełną anonimowość. w praktyce, droga transakcji i jej wartość nie jest możliwa do prześledzenia. Wynika to z faktu, że mechanizm przekształca każdą operację w całą serię transakcji. Mało tego, każdy adres, nawet ten, który w danej chwili nie wykonuje żadnych transakcji, jest przez cały czas aktywny w sieci. Planowana jest też implementacja protokołu sieci I2P, który uniemożliwi określenie, czy dany użytkownik ma nadany adres Monero.

Monero - mining

Monero działa w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Work, co oznacza, że kryptowaluta może być kopana. Algorytm CryptoNightV8 daje bardzo szerokie możliwości w kwestii wydobycia tokenów - proces ten jest możliwy do realizacji przy użyciu kart graficznych, urządzeń mobilnych z systemem Android, rozszerzeń do przeglądarek stron www i skryptów JS w kodzie witryn.

Należy zaznaczyć, że XMR jest walutą odporną na kopanie za pomocą koparek ASIC. Takie działanie ma sprzyjać decentralizacji sieci.