Aktualny kurs PLN
4,86 zł
1,82 % (24h)
Aktualny kurs USD
$1,26 zł
Aktualny kurs EUR
1,07 EUR

MonaCoin - wykres


MonaCoin - co to jest?

MonaCoin (MONA) cieszy się mianem pierwszej japońskiej kryptowaluty. Powstała w celu zaspokojenia potrzeb osób realizujących mikropłatności, przede wszystkim w obszarze dynamicznie rozwijającego się rynku gier komputerowych. Twórcy stawiają przede wszystkim na decentralizację, czemu sprzyjać ma algorytm kryptowaluty odporny na wydobycie przy pomocy układów ASIC.

MonaCoin to efekt hard forka LiteCoin

Kryptowaluta MonaCoin powstała w następstwie hard forka innego altcoina. Mowa o LiteCoin. W grudniu 2013 roku doszło do drugiego w historii podziału sieci, w wyniku którego powstała opisywana kryptowaluta, nazwana na cześć popularnego w Japonii internetowego memu, w którym pojawia się postać kota stworzona ze znaków ASCII.

MonaCoin - specyfikacja

MonaCoin ma charakter deflacyjny co oznacza, że podaż kryptowaluty jest ograniczona, konkretnie - do 105120000 jednostek. Średni czas wydobycia bloku to 90 sekund. MONA wykorzystuje algorytm proof of work, jednak twórcy zadbali o to, by pozostała całkowicie zdecentralizowana. Nie ma możliwości wydobywania monet przy pomocy koparek ASIC. Mining jest realizowany przez układy CPU i GPU.