Aktualny kurs PLN
1 364,84 zł
2,18 % (24h)
Aktualny kurs USD
$322,72 zł
Aktualny kurs EUR
298,68 EUR

Maker - wykres


Maker - co to jest

Maker jest platformą stworzoną w oparciu o algorytm Ethereum. Funkcjonalność sieci pozwala na wygenerowanie nowych zasobów, przy wykorzystaniu tokenów ETH.

W założeniu, Maker ma umożliwiać zawieranie inteligentnych kontraktów (smart contracts). Wykorzystując dynamiczny system Collateralized Debt Positions, czyli CDP, mechanizmy zwrotne i zamierzoną motywację użytkowników, sieć zapewnia wsparcie i stabilizację wartości Dai Stablecoin - kryptowaluty ze wsparciem zabezpieczeń, która charakteryzuje się wartością stabilną względem dolara amerykańskiego.

Maker - funkcjonalność i specyfikacja

Platforma Maker daje możliwość wykorzystania zgromadzonych przez użytkownika zasobów Ethereum, do generowania wartości Dai. Waluta może być używana tak samo, jak pozostałe krypto - jako środek płatniczy za towary i/lub usługi, jako krótko- lub długoterminowa inwestycja, istnieje też możliwość przesyłania tokenów innym użytkownikom. Dzięki generowaniu Dai, powstają komponenty, które są niezbędne do budowy zdecentralizowanej platformy handlowej typu margin. Generowanie Dai jest dostępne dla każdej osoby, która znajduje się w posiadaniu aktywów zabezpieczających.

Środki zdeponowane przez użytkowników trafiają do CDP. Na tej podstawie, możliwe jest nie tylko generowanie wartości daj, ale także powiększanie zadłużenia. Utworzony dług nakłada blokadę na depozyt, która zostaje zdjęta dopiero w momencie dokonania spłaty zadłużenia, poprzez zwrot proporcjonalnej ilości Dai. Co ważne, wartość zabezpieczenia zawsze przekracza wartość zadłużenia.

Maker - dystrybucja

Maksymalna podaż tokenów wynosi milion MKR. Twórcy platformy Maker nie zdecydowali się na dystrybucje tokenów w ramach zbiórki ICO. W chwili uruchomienia platformy, sprzedaż monet była realizowana poprzez internetowe fora - klienci mogli nabyć aktywa bezpośrednio u deweloperów. W późniejszym czasie, tokeny MKR pojawiły się na giełdzie.