Aktualny kurs PLN
560,64 zł
1,40 % (24h)
Aktualny kurs USD
$145,67 zł
Aktualny kurs EUR
122,75 EUR

Litecoin - wykres


Litecoin - co to jest?

Litecoin, nazywany "cyfrowym srebrem", to jedna z najstarszych kryptowalut, które zostały zainspirowane zarówno fenomenem, jak i specyfikacją Bitcoina. Co to jest Litecoin? Jaka jest jego specyfikacja? Kto jest twórcą tej kryptowaluty?

Litecoin jest cyfrową walutą opartą o sieć peer-to-peer, która wykorzystuje system blockchain. Z jej pomocą, możliwe jest wykonanie tanich i szybkich rozliczeń finansowych na całym świecie. Sieć ma charakter zdecentralizowany i nie jest nadzorowana przez administratorów. Mimo to, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Litecoin - historia

Litecoin pojawił się 7 października 2011 roku, a działa od 13 października 2011 roku. Autorem tej kryptowaluty jest Charlie Lee- były pracownik Google i Coinbase. W specyfikacji Litecoina wyraźnie widać inspiracje Bitcoinem, jednak sam twórca twierdzi, że celem tej waluty nie jest zastąpienie, a uzupełnienie BTC.

Litecoin - opis i specyfikacja

Litecoin (LTC) to system o otwartym kodzie źródłowym, o charakterze zdecentralizowanym. Sieć nie jest nadzorowana administracyjnie. W porównaniu do Bitcoina, Litecoin cechuje się wyższą efektywnością przechowywania transakcji i krótszym czasem potwierdzeń. Wynika to z samej specyfikacji kryptowaluty. O co chodzi? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Mimo że budowa systemu transakcyjnego Litecoin jest bardzo podobna do Bitcoina, to w praktyce okazuje się, że między obiema walutami występuje sporo istotnych różnic. Przede wszystkim, blockchain Litecoina może obsłużyć większy wolumen transakcji - bloki są wykopywane częściej, zatem sieć może obsłużyć więcej transakcji. W rezultacie, inwestycja jest potwierdzana szybciej. O ile szybciej? W przypadku sieci Bitcoina, przetwarzanie bloków trwa 10 minut. LTC robi to w 2,5 minuty, zatem informacje są przesyłane czterokrotnie szybciej.

Każdy ma dostęp do kodu źródłowego. Dzięki temu, projekt jest całkowicie transparentny. Podaż monet to 84 miliony LTC. Za wydobycie bloku przysługuje nagroda w wysokości 12,5 LTC, zmniejszana o połowę co 4 lata lub co 840000 bloków. Tak jak w przypadku Bitcoina, kurs LTC jest uzależniony przede wszystkim od zainteresowania walutą i od trudności jej wydobycia. Dogodną chwilą na inwestycje jest moment spadkowy, jeżeli prognoza przewiduje, że cena Litecoina wzrośnie w określonym przedziale czasowym. Ile kosztuje Litecoin? Obecna cena to 45,63 USD (na dzień publikacji treści).

Litecoin a Bitcoin - różnice

Poza tempem przetwarzania bloków, istnieje jeszcze kilka istotnych różnic w specyfikacji LTC i BTC. Po pierwsze, Litecoin jest bardziej odporny na profesjonalizację wydobycia. Wynika to z faktu, że Litecoin oparty jest na Scrypt, którego wydajność bazuje przede wszystkim na szybkości pamięci, a stworzenie dedykowanych koparek jest kosztowne, choć okazało się możliwe. Mimo to, przewaga koparek GPU, ASIC i FPGA nad koparkami CPU jest niewielka, co przekłada się na większą demokratyzację sieci.

LTC wykazuje też większą odporność na flood attack, którego celem jest zakorkowanie sieci liczba transakcji, której ta nie będzie mogła przetworzyć