Aktualny kurs PLN
3,85 zł
-0,71 % (24h)
Aktualny kurs USD
$1,00 zł
Aktualny kurs EUR
0,85 EUR

Lisk - wykres


Lisk - co to jest?

Lisk to platforma, której funkcjonalność pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i cyfrowych aktywów. Zamiarem twórców jest umożliwienie budowania dApps z wykorzystaniem powszechnie znanych języków programowania.

W ramach platformy Lisk, funkcjonuje kryptowaluta o nazwie LSK. W ramach projektu wykorzystany został łańcuch poboczny, tzw. sidechain. Takie rozwiązanie ma zapewnić wysoką skalowalność i przepustowość sieci.

Lisk - historia projektu

Pomysłodawcami i twórcami platformy Lisk są Max Kordek i Olivier Beddows. Cały zespół deweloperów tworzyło 40 osób, wśród których znaleźli się także specjaliści z Polski.

Do rozwoju projektu Lisk posłużył otwarty kod źródłowy platformy Crypti. Prace rozpoczęły się na początku 2016 roku. Fundusze na rozwój projektu Lisk pozyskano w ramach zbiórki ICO. Sprzedaż tokenów rozpoczęła się 22 stycznia. Koniec zbiórki przypadł na 21 marca. Zespół zdołał zebrać ponad 14 tysięcy jednostek BTC i 80 milionów tokenów XCR, co przełożyło się na kwotę ok. 6 350 000 USD. Sieć wystartowała 24 maja 2016 roku. Pierwsza stabilna wersja została udostępniona w sierpniu 2017 roku.

20 lutego 2018 roku, sieć Lisk została uruchomiona ponownie (nastąpił tzw. relaunch). Identyfikacja graficzna platformy została poddana restylingowi, uruchomiono nową stronę www, udostępniono darmową platformę edukacyjną Lisk Academy. Pod koniec sierpnia 2018 roku zaczęło działać oprogramowanie Lisk Core, pozwalające na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i łańcuchów pobocznych.

Lisk - specyfikacja

Blockchain Lisk jest siecią modularną, co oznacza, że obok głównej sieci łańcucha bloków funkcjonują także łańcuchy poboczne. Rozwój dApps, realizowany w ramach sieci Lisk, odbywa się właśnie w łańcuchach pobocznych. Dzięki temu, twórcom udało się uniknąć problemów ze skalowalnością i przepustowością sieci.

Do programowania dApps wykorzystywany jest język JavaScript. Sprawia to, że z punktu widzenia twórców, Lisk jest niezwykle atrakcyjną platformą.

Autorzy projektu nie ustalili górnej granicy podaży kryptowaluty LSK, co sprawia, że ma ona charakter inflacyjny. Platforma funkcjonuje w oparciu o algorytm konsensusu Delegated Proof-of-Stake, czyli w tym przypadku nie występuje zjawisko miningu. Za zatwierdzanie transakcji i tworzenie łańcuchów bloków odpowiadają delegaci, wybieranie przez użytkowników sieci, będących w posiadaniu tokenów LSK. Nowe jednostki Lisk powstają w ramach tzw. forgingu - wykuwania.

Deweloperzy, którzy programują zdecentralizowane aplikacje, mogą skorzystać ze zbioru narzędzi Lisk SDK (Sidechain Ddevelopment Kit), w skład którego wchodzi Lisk Core, Lisk Commander, Lisk Elements i Lisk Hub.