Aktualny kurs PLN
1,65 zł
5,21 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,43 zł
Aktualny kurs EUR
0,36 EUR

Komodo - wykres


Komodo - co to jest?

Komodo to kryptowaluta bazująca na Zcash, która wykorzystuje protokół zero-knowledge. Taka specyfikacja wskazuje, ze zamierzeniem twórców było opracowanie projektu, którego priorytetem będzie anonimowość i bezpieczeństwo sieci.

Komodo, czyli KMD, jest kodem otwartoźródłowym, bazującym na technologii łańcucha bloków. Funkcjonalność platformy obejmuje płatności, organizowanie zbiórek ICO i zawieranie inteligentnych kontraktów.

Komodo - historia

Za opracowanie Komodo odpowiada ten sam zespół, który wcześniej pracował nad nierozwijaną już kryptowalutą - Bitcoin Dark. W 2016 roku zapadła decyzja o stworzeniu nowej platformy, zapewniające większą anonimowość i która umożliwi zawieranie inteligentnych kontraktów. Osoby, które wcześniej znalazły się w posiadaniu Bitcoin Dark, mogli wymienić coiny na nową kryptowalutę, początkowo w stosunku 1:50, docelowo malejącym do 1:42.

Sieć została uruchomiona 14 września 2016 roku. Miesiąc później zorganizowano zbiórkę ICO - pozyskane środki miały służyć rozwojowi projektu. trwająca miesiąc akcja pozwoliła pozyskać jednostki BTC o wartości ok. 2 mln dolarów. Na rynek wypuszczono 100 mln coinów KMD, z czego 90 mln jednostek trafiło do sprzedaży. Reszta została rozdzielona między zespołem i doradcami.

Komodo - specyfikacja

Komodo jest kryptowalutą o charakterze deflacyjnym, co oznacza, że jej maksymalna podaż jest ograniczona - do 200 mln jednostek. Projekt jest oparty o algorytm Proof-of-Work, jednak w dość nietypowej odmianie dPoW (opóźniony dowód pracy).

Obrany algorytm konsensusu umożliwia zabezpieczenie nienaruszalności sieci i zapewnia skuteczną ochronę przed atakami. Sieć Komodo uwzględnia nie tylko pracę górników, ale i tzw. węzłów notaryzacyjnych - zapisujących dane z łańcucha bloków Komodo w sieci Bitcoin, jako transakcje. Uniemożliwia to cofnięcie transakcji w sieci KMD, gdyż działanie to wymagałoby przeprowadzenia równoczesnego ataku na sieć BTC.