Aktualny kurs PLN
0,01 zł
2,00 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,00 zł
Aktualny kurs EUR
0,00 EUR

IOST - wykres


IOST - co to jest?

IOST jest projektem otwartoźródłowym, bazującym na technologii blockchain. Jego celem jest stworzenie zdecentralizowanej sieci, obsługującej nowoczesne aplikacje sieciowe i usługi internetowe.

IOST ma być "lekarstwem" na największą bolączkę technologii łańcucha bloków, jaką jest ograniczona przepustowość. W tym kontekście, uruchomienie wielu serwisów internetowych w obrębie blockchain jest niemożliwe bez istotnego ograniczenia ich funkcjonalności. Zdecentralizowana sieć IOST ma charakteryzować się na tyle dużą skalowalnością, że otwarcie nawet najbardziej złożonych aplikacji sieciowych nie będzie wiązać się z ograniczeniem ich funkcjonalności. Poza tym, sieć ma umożliwić natychmiastową realizację transakcji. W ramach sieci funkcjonuje kryptowaluta o tej samej nazwie. Token użytkowy służy do realizacji wewnętrznych rozliczeń.

IOST - historia projektu

Projekt IOST został zapoczątkowany w 2017 roku. Jego autorem jest Jimmy Zhong. W styczniu 2018 roku przeprowadzona została zbiórka ICO, podczas której sprzedano tokeny użytkowe o wartości 31 mln dolarów. Należy jednak podkreślić, że nie była to zbiórka publiczna. Do udziału zaproszono ponad 30 firm z Chin i Singapuru. Pierwsza wersja sieci IOST została uruchomiona 25 lutego 2019 roku.

IOST - specyfikacja

IOST jest tokenem użytkowym, który służy do pokrywania opłat za transakcje, realizowane w ramach sieci. Maksymalna podaż monet została ustalona na poziomie 21 mld tokenów.

Funkcjonalność platformy IOST jest porównywana do możliwości, jakie zapewnia Ethereum i EOS. IOST ma jednak jedną istotną przewagę, jaką jest wykorzystanie Javascript - najpopularniejszego języka programowania.

IOST - skalowalność

IOST ma w zamierzeniu umożliwiać realizację hostingu dla rozbudowanych serwisów i aplikacji sieciowych, a do tego potrzebna jest wysoka skalowalność.

Zapewnienie płynności dostępu do danych w sieci rozproszonej ma być możliwe, dzięki opracowaniu Hyper Universe Distributed System, który zapewnia natychmiastową komunikację między węzłami i bezpieczny hosting danych. Rozwiązanie to daje też możliwość przeszukiwania sieci IOST na zasadach zbliżonych do tych, które mają zastosowanie w tradycyjnych sieciach.

Poza tym, twórca sieci zaimplementował tez do jej potrzeb rozwiązanie określane jako sharding. W tym przypadku, mowa jest o dzieleniu sieci na konkretną liczbę odłamów, z których każdy wykorzystuje własny algorytm konsensusu. Dzięki temu, możliwe jest stworzenie niezależnej sieci, działającej w obszarze łańcucha bloków IOST. W praktyce, zapobiega to przetwarzaniu tych samych danych przez wszystkie węzły, więc przepustowość sieci jest niemal nieograniczona.

Kolejna rzecz, IOST wykorzystuje unikalny algorytm konsensusu - Proof-of-Believability. Jest to wariant algorytmu Proof-of-Stake, jednak odporny na centralizację przez węzły, które znajdują się w posiadaniu znacznej liczby tokenów.