ICON - kurs
ICON - wykres
ICON - co to jest?
ICON docelowo ma być projektem, który pozwoli stworzyć jedną z największych zdecentralizowanych sieci na świecie, na którą złożą się mniejsze łańcuchy bloków komunikujące się między sobą przy pomocy inteligentnych kontraktów. Częściowo zdecentralizowana platforma bazująca na technologii blockchain ma charakter wielofunkcyjny i dysponuje natywną kryptowalutą ICX.
O ile rozwój sieci zdecentralizowanych można określić jako dynamiczny, to nie sposób nie zauważyć, że występuje tu dość istotny problem. Mowa o braku kompatybilności między poszczególnymi sieciami. Mając to na uwadze, twórcy platformy ICON stawiają na narzędzia biznesowe, których zadaniem jest umożliwienie komunikacji między niezależnymi sieciami, przy zachowaniu odpowiednio wysokiej skalowalności.
ICON - historia
Za projekt ICON odpowiada południowokoreańska firma DAYLI Financial Group. Przedmiotem działalności tego podmiotu jest tworzenie narzędzi z zakresu AI, czyli sztucznej inteligencji, oraz oprogramowania tradingowego. DAYLI Financial Group jest też operatorem znanej giełdy kryptowalut - Coinone.
Aby pozyskać fundusze na rozwój platformy, 20 września 2017 roku twórcy ogłosili sprzedaż tokenów w ramach zbiórki ICO. Za nową kryptowalutę można było zapłacić tokenami ETH. W ciągu pierwszego dnia sprzedaży udało się osiągnąć zamierzony cel - zebrano 150000 ETH, których ówczesna wartość sięgała poziomu 42000000 dolarów. Do publicznej sprzedaży trafiło 50 proc. całkowitej emisji, 33 proc. przypadło w udziale członkom projektu i Fundacji ICON oraz doradcom, 17 proc. zabezpieczono jako rezerwę projektu.
20 czerwca 2018 roku uruchomiono główną sieć ICON. Tego dnia rozpoczęto też wymianę tokenów ICX na natywną kryptowalutę ICON. Ten proces zakończył się 25 października.
ICON - zasada działania i funkcjonalność sieci
ICON to tzw. łańcuch pętli, który działa w oparciu o unikalny algorytm konsensusu Loop Fault Tolerance. Mechanizm jego działania jest zbliżony do tego, który wykorzystuje Delegated Proof of Stake. Na sieć składa się tzw. Republika ICON i sieć Nexus, która gromadzi wszystkie działające niezależnie sieci blockchain, tzw. wspólnoty. Każda z nich wybiera węzeł reprezentacyjny (poprzez głosowanie). Ten łączy się z siecią Nexus, co umożliwia utrzymywanie komunikacji między poszczególnymi wspólnotami. Warto podkreślić, że każda z nich ma możliwość konfiguracji własnej sieci i pozostaje niezależna wobec Republiki. Za potwierdzanie transakcji w poszczególnych wspólnotach odpowiadają węzły reprezentacyjne.
Funkcjonalność sieci ICON daje możliwość zawierania transakcji między członkami poszczególnych wspólnot i wewnątrz danej wspólnoty, zapewnia połączenie między poszczególnymi węzłami reprezentującymi.
ICON - specyfikacja
Początkowo tokeny ICX bazowały na smart kontrakcie ERC-20, a ich podaż została określona na 400 mln jednostek. Gdy platforma przeszła na własną sieć, emisję zwiększono do poziomu 800460000 ICX.
Poziom emisji nowych jednostek do obiegu rynkowego oblicza się z uwzględnieniem 12-miesięcznego wolumenu handlowego ICX w obszarze Republiki. Maksymalny poziom to 20 proc. jego wartości. Każda zawierana transakcja jest obciążana opłatą stałą, która wynosi 0,01 ICX. Platforma pozwala na uzyskanie skalowalności pozwalającej na realizację 3000 transakcji na sekundę. Duża konfigurowalność daje jednak możliwość zwiększenia tej liczby aż trzykrotnie.
ICON - portfel
Kryptowaluta jest obsługiwana przez oficjalny portfel, udostępniony przez Fundację ICON - ICONex. To narzędzie jest dostępne jako wtyczka do przeglądarki Google Chrome, aplikacja dedykowana dla systemu Android oraz jako aplikacja dla urządzeń działających pod kontrolą platformy iOS. Kryptowaluta jest też zgodna z portfelem sprzętowym Ledger Nano S.