Aktualny kurs PLN
20,18 zł
-3,41 % (24h)
Aktualny kurs USD
$5,23 zł
Aktualny kurs EUR
4,45 EUR

Horizen - wykres


Horizen - co to jest?

Horizen to platforma technologiczna, która dostarcza wiele funkcjonalnych narzędzi zapewniających prywatność. W ramach platformy działa natywna kryptowaluta ZEN, a bogata funkcjonalność tego narzędzia umożliwia m.in. integrację z cyfrową technologią firm zewnętrznych i wdrażanie łańcuchów pobocznych.

Horizen - historia

Projekt został uruchomiony w 2017 roku jako ZenCash, przez Roba Viglione i Rolfa Versluisa. W zamierzeniu miała być to sieć peer-to-peer dedykowana dla biznesu. Developerzy dość szybko, bo już w październiku 2019 roku, zdecydowali się dodać do jej funkcjonalności narzędzia ogólnego przeznaczenia. Przemianowanie platformy na Horizen nastąpiło w lipcu 2018 roku.

Horizen - prywatność

Kryptowaluta ZEN jest zorientowana na prywatność i wykorzystuje zaawansowany algorytm zk-SNARKS. Transakcje są zapisywane w blokach, do których dostęp ma każdy użytkownik platformy, jednak informacje na temat nadawcy, odbiorcy i kwoty transferu pozostają zaszyfrowane. W ramach platformy Horizen działa też aplikacja Sphere by Horizen, która umożliwia przeprowadzenie prywatnego czatu z innymi użytkownikami.