Aktualny kurs PLN
0,19 zł
-1,07 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,04 zł
Aktualny kurs EUR
0,04 EUR

Golem - wykres


Golem - co to jest?

Golem to polski projekt, którego celem jest stworzenie komputera o potężnej mocy obliczeniowej. W założeniu, ma przynosić korzyści zarówno osobom, które udostępniają moc swoich jednostek CPU, jak i podmiotom potrzebującym znacznych zasobów sprzętowych i deweloperom. W ramach platformy, funkcjonuje token rozliczeniowy GNT.

Zdecentralizowany super-komputer bazuje na mocy obliczeniowej, pozyskiwanej z podłączonych do sieci jednostek - serwerów i komputerów. Projekt wykorzystuje mechanizm sharing economy, który przewiduje płatne udostępnianie mocy obliczeniowej, na zasadzie mechanizmu sieci P2P, jak i jej dzierżawienie. Funkcjonalność platformy Golem zakłada także możliwość tworzenia i udostępniania zdecentralizowanych aplikacji. Token GNT, który służy do realizacji rozliczeń w sieci, bazuje na łańcuchu bloków Ethereum.

Golem - historia

Golem to projekt polskiej firmy informatycznej Imap. Fundusze na uruchomienie platformy zostały zgromadzone w ramach zbiórki ICO, która została uruchomiona 13 listopada 2016 roku. W ciagu niespełna 30 minut udało się sprzedać 820 milionów jednostek GNT, co stanowi 82 proc. całkowitej podaży. Pozwoliło to na pozyskanie planowanej liczby 820 tysięcy ETH. Wówczas, przekładało się to na kwotę ok. 8 mln USD.

Zespół projektu tworzy 20 doświadczonych deweloperów. Na czele teamu stoi Julian Zawistowski. Publiczna zbiórka przeszła do historii jako najszybsza.

Golem - roadmap

W pierwszej kolejności, w ramach projektu uruchomiona została wersja beta aplikacji Brass Golem, ze zintegrowanym portfelem Ethereum. Dała ona możliwość udostępniania mocy obliczeniowej CPU. Wynagrodzeniem są tokeny GNT.

Kolejne etapy rozwoju platformy to aplikacja Clay Golem, która wprowadza rejestr aplikacji i Task API, Stone Golem, ulepszająca wprowadzone już funkcje i zapewniająca większe bezpieczeństwo w sieci, oraz Iron Golem, czyli finalna wersja platformy.