Aktualny kurs PLN
18,77 zł
2,18 % (24h)
Aktualny kurs USD
$4,86 zł
Aktualny kurs EUR
4,14 EUR

Ethereum Classic - wykres


Ethereum Classic - co to jest?

Ethereum Classic to platforma blockchain o otwartym kodzie źródłowym, funkcjonująca ze zdecentralizowaną kryptowalutą ETC. Jej funkcjonalność pozwala przede wszystkim na tworzenie dApps, czyli zdecentralizowanych aplikacji, oraz na zawieranie inteligentnych kontraktów (smart contracts).

Nazwa Ethereum Classic utrwaliła się w wyniku hardforka (podziału) sieci Ethereum, który miał miejsce 25 października 2016 roku, jednak sama kryptowaluta istnieje od początku funkcjonowania platformy. Podział sieci był wywołany problemami, związanymi z bezpieczeństwem inteligentnych kontraktów The DAO.

Ethereum Classic - specyfikacja

Pod względem technicznym, sieci Ethereum i Ethereum Classic są mocno spokrewnione. Platforma ETC bazuje na algorytmie konsensusu Proof-of-Work, który korzysta z funkcji hashującej Ethash. O ile w przypadku Ethereum, zamiarem docelowym jest algorytm Proof-of-Stake, to twórcy ETC nie zdecydowali się na wdrożenie takiej zmiany.

Sieć Ethereum Classic wyraża koszty transakcji w jednostkach Gas, których liczba jest uzależniona od mocy obliczeniowej, wymaganej do przeprowadzenia operacji. Podaż ETC nie została ograniczona górnym progiem, zatem waluta wykazuje charakter inflacyjny.

Ethereum Classic - wydobycie

W przypadku Ethereum Classic, zachodzi proces kopania, czyli miningu, wykorzystujący funkcję hashujacą Ethash. Wydobycie tokenów jest możliwe przy użyciu kart graficznych GPU i pod tym względem, ETC zalicza się do najbardziej dochodowych kryptowalut.

Ethereum Classic - hardfork

Powszechnie uważa się, że Ethereum Classic jest efektem podziału sieci Ethereum, jednak tak nie jest. ETC funkcjonuje od 30 lipca 2015 roku, czyli od dnia powstania sieci. Do czasu podziału, waluta nosiła nazwę Ethereum. W wyniku hardforka, odłączyła się sieć dziś znana jako ETH (Ethereum), a sieć macierzysta zmieniła nazwę na ETC.

Hardfork był spowodowany problemami z bezpieczeństwem funduszu The DAO, który powstał w maju 2016 roku, a jego celem było pozyskanie środków mających służyć rozwojowi łańcucha bloków start-upów i organizacji non-profit. Zdecentralizowany fundusz został oparty na blockchainie Ethereum, jako inteligentny kontrakt, zawierający tokeny DAO. W ramach sprzedaży wartości, udało się uzyskać kwotę ok. 140 mln. dolarów. Smart cotract DAO zawierał jednak istotne luki w zabezpieczeniach. Jeszcze przed wprowadzeniem poprawek, doszło do ataku, w wyniku którego jeden użytkownik przejął kontrolę nad jednostkami ETH o wartości ok. 54 mln dolarów. Co istotne, atak nie wiązał się ze złamaniem prawa, gdyż operacja została przeprowadzona w ramach błędu. Doprowadziło to do rozłamu w społeczności Ethereum. Część osób uznała prawo atakującego do przejętych środków, pozostali opowiedzieli się za cofnięciem transakcji, które obejmowały wyprowadzone środki, de facto łamiąc w ten sposób podstawowe zasady, definiujące łańcuch bloków.

W wyniku braku porozumienia w tej kwestii, zadecydowano o przeprowadzeniu podziału. Pierwsza z wymienionych grup pozostała przy pierwotnym łańcuchu, zmieniając nazwę na Ethereum Classic. Druga grupa przyjęła nazwę Ethereum.