Ethereum - kurs
Ethereum - wykres
Ethereum - co to jest?
Osobom "spoza branży", słowo kryptowaluta kojarzy się przede wszystkim z Bitcoinem. Istnieje jednak wiele opcji alternatywnych, opartych o technologię blockchain, a wśród nich - rozwiązania o bardzo mocnej pozycji, jak choćby Ethereum.
Bez cienia wątpliwości, Ethereum stanowi alternatywę dla popularnego Bitcoina. w tym kontekście, stale rosnące zainteresowanie tą walutą, przekładające się na szybki wzrost jej wartości, jest naturalnym zjawiskiem. Inwestycje w Ethereum mogą w przyszłości przełożyć się na wymierne korzyści, a świadczą o tym szerokie możliwości, jakie daje ta kryptowaluta. Zacznijmy jednak od początku.
Ethereum - historia
Ethereum zostało zapoczątkowane pod koniec 2013 roku, przez Vitalika Buterina - rosyjskiego programistę. W swojej pracy, inspirował się technologią blockchain, która dała początek Bitcoinowi. Cel Buterina był jednak nieco odmienny - jego zamierzeniem było stworzenie nie kryptowaluty, która z czasem będzie miała szansę przeistoczyć się w realną walutę, a zdecentralizowanej sieci do projektowania aplikacji.
Za projekt sieci odpowiada szwajcarska firma Ethereum Switzerland GmBH. Fundusze na uruchomienie projektu zostały pozyskane dzięki sprzedaży pierwszych tokenów ETH, na zasadzie crowdfundingu. Blockchain został uruchomiony 30 lipca 2015 roku.
W następstwie braku porozumienia między użytkownikami sieci, w 2016 roku został przeprowadzony hard fork, w wyniku czego dziś funkcjonują dwie waluty - Ethereum, czyli ETH i Ethereum Classic - ETC.
Ethereum - co to? Specyfikacja kryptowaluty
Pod nazwą Ethereum kryje się platforma stworzona w technologii blockchain, która służy do zawierania smart contracts, czyli inteligentnych kontraktów. Z pomocą zdecentralizowanej sieci peer-to-peer, możliwe jest też tworzenie aplikacji. Sieć, o której mowa, składa się z tworzonych przez jej użytkowników węzłów i nosi nazwę EVM, czyli Ethereum Virtual Machine. O co chodzi w sieci węzłów? Każdy pojedynczy element składowy (węzeł)jest wyposażony w identyczne instrukcje, które pozwalają mu przetwarzać języki programowania, oparte o C++, Go, Java i Python. Dla zapewnienia bezpieczeństwa, środowisko EVM pozostaje w całkowitej separacji względem innych procesów, które są realizowane na urządzeniu z uruchomionym węzłem.
Określenie inteligentne kontrakty dotyczy cyfrowych umów, skryptów i aplikacji, które zostają zapisane w łańcuchu bloków.
Środkiem płatniczym są tokeny (1 ETH i 1 ETC). W przypadku ETH, górna granica ilości monet nie została określona. ETC podlega ograniczeniu do 230 milionów tokenów. Nagroda za blok ma charakter niezmienny i wynosi 5 tokenów. Jak wskazują na to dostępne informacje, w lipcu 2019 roku, Ethereum było dugą najpopularniejszą kryptowalutą (po Bitcoinie).
Waluta jest wydobywana metodą Proof-of-Work, jednak planowane jest wdożenie technologii wydobycia Proof-of-Stake, co w uproszczeniu polega na tworzeniu nowych monet za pomocą tych, które już znajdują się w oficjalnym portfelu.
Początkowo, cena Ethereum kształtowała się na poziomie 2,8 USD. Ile kosztuje w tej chwili? Obecnie, jeden token kosztuje ok. 1732 USD. Należy podkreślić, że kurs podlega znacznym wahaniom, ale takie zjawisko dotyczy wszystkich kryptowalut.
Inwestycja w Ethereum nie powinna być rozpatrywana jedynie w kategorii kryptowaluty. Technologia blockchain umożliwia tez zawieranie kontraktów, a nawet wspieranie cowdfundingu. Możliwości są więc szerokie, a jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że sieci Ethereum podlegają szybkiemu rozwojowi, potencjał inwestycyjny staje się jeszcze większy. Prognoza dla osób, które zdecydują się na właśnie takie zainwestowanie swoich środków, jest więc optymistyczna.