Aktualny kurs PLN
15,78 zł
0,74 % (24h)
Aktualny kurs USD
$4,10 zł
Aktualny kurs EUR
3,46 EUR

EOS - wykres


EOS - co to jest?

EOS to kryptowaluta, należąca do sieci EOS.io. Pod tą nazwą kryje się platforma, która w założeniu ma stanowić demokratyczną społeczność o charakterze zdecentralizowanym, posługującą się unikalną konstytucją blockchain.

EOS.io jest zdecentralizowaną platformą o otwartym źródle (open source), bazującą na technologii blockchain. Jej funkcjonalność pozwala na programowanie dApps, czyli aplikacji o charakterze zdecentralizowanym, DAC - zdecentralizowanych przedsiębiorstw i na zawieranie inteligentnych kontraktów (smart contacts). W założeniu, EOS ma pozwalać na wykorzystanie platformy w skali przemysłowej, poprzez zapewnienie skalowalności, umożliwiającej przeprowadzenie 15 tys. TPS (transakcji na sekundę). Docelowo, osiągnięty ma być wynik na poziomie 1000000 TPS, przy całkowitym wyeliminowaniu opłat transakcyjnych.

EOS - historia

Za projekt platformy EOS odpowiada firma Block.One (głównym deweloperem został Daniel Larimer). 26 czerwca 2017 roku, rozpoczęło się pozyskiwanie środków na uruchomienie platformy. W tym celu, wdrożony został program ICO, czyli Initial Coin Offering. W dniu uruchomienia programu, 1 EOS kosztował 0,99 USD. Tokeny zostały oparte na łańcuchu bloków Ethereum (ERC20). Twórcy platformy udostępnili sieć testową 29 listopada 2017 roku. Zbiórka środków zakończyła się 31 maja 2018 roku. Sprzedaż tokenów pozwoliła na zebranie kwoty 4,2 mld dolarów.

EOS - opis

EOS działa w oparciu o algorytm konsensusu Delegated-Proof-of-Stake. Oznacza to, że w przypadku tej kryptowaluty, proces kopania nie występuje. Podaż tokenów wynosi 1 mld EOS i wszystkie znajdują się w obrocie. 10 proc. całkowitej emisji, czyli 100 mln EOS, jest przeznaczonych na nagrody dla Producentów Bloków. Osoby te pełnią rolę zbliżona do górników - zatwierdzają transakcję i dodają je do kolejnych bloków. Każdy z Producentów jest delegatem wybranym w głosowaniu, przeprowadzonym wśród właścicieli tokenów (liczba posiadanych monet jest równoznaczna z mocą głosu).

Należy wspomnieć, że EOS podlega unikalnemu modelowi zarządzania siecią, który przewiduje istnienie instytucji arbitralnych, służący rozstrzyganiu pojawiających się w społeczności sporów. Jednostki te mogą także nakazać Producentom Bloków zamrożenie portfeli osób, co do których istnieje podejrzenie popełnienia kradzieży. Sąd arbitrażowy może też bezpowrotnie usunąć adres portfela, z którego w okresie 3 lat nie wykonano żadnej transakcji. Z tego powodu, nie można powiedzieć, że EOS ma charakter w stu procentach zdecentralizowany.

EOS - kontrowersje

1 czerwca 2018 roku uruchomiony został proces, w efekcie którego EOS został oparty o własną sieć blockchain. W praktyce oznaczało to, że kryptowaluta "zrywa" z łańcuchem bloków Ethereum. Dotychczasowi właściciele monet musieli zatem zarejestrować posiadane środki (alternatywnie istniała możliwość ulokowania ich na giełdach wspierających opcję rejestracji). Osoby, które tego nie zrobiły, nagle znalazły się w posiadaniu całkowicie bezwartościowych aktywów.