Aktualny kurs PLN
0,07 zł
-1,06 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,02 zł
Aktualny kurs EUR
0,02 EUR

DigiByte - wykres


DigiByte - co to jest?

DigiByte to platforma, która bazuje na znacznie zmodyfikowanym kodzie źródłowym Bitcoina. Celem twórców było stworzenie szybkiej i skalowalnej kryptowaluty, zapewniającej większy poziom bezpieczeństwa transakcji niż macierzysty BTC. DigiByte miał też uniemożliwić centralizację wydobycia.

DigiByte - historia

Twórcą projektu DigiByte jest Jared Tate - amerykański programista. Jego celem było stworzenie kryptowaluty, która byłaby bardziej dostępna dla małych górników niż Bitcoin. Prace nad systemem rozpoczęły się w 2013 roku. Do wykopania pierwszego bloku transakcyjnego doszło 10 stycznia 2014 roku. W dniu uruchomienia sieci, 105 mln jednostek DGB przekazano deweloperom, pierwszym użytkownikom oraz testerom. Warto podkreślić, że sieć DigiByte jest jedną z pierwszych, które wykorzystują SegWit - rozwiązanie zmniejszające rozmiar transakcji. Implementacja SegWit umożliwiła tez wdrożenie Lightning Network - drugiej warstwy, która umożliwia wykonywanie natychmiastowych mikrotransakcji, z pominięciem łańcucha bloków.

W 2017 roku, wdrożony został protokół DigiSign, którego funkcjonalność umożliwia notaryzację i zatwierdzanie autentyczności dokumentów poprzez inteligentne kontrakty. W ramach sieci funkcjonuje też aplikacja Digi-ID, służąca tworzeniu podpisów kryptograficznych.

DigiByte - specyfikacja

Maksymalna podaż tokenów DGB została ustalona na poziomie 21 mld jednostek. W praktyce oznacza to, że na rynku ma znaleźć się tysiąc razy więcej jednostek DigiByte niż BTC. 105 mln coinów wykopano jeszcze przed uruchomieniem sieci. Ostatnia moneta ma zostać wykopana w 2035 roku.

Średni czas bloku DigiByte wynosi 15 sekund, dzięki czemu, sieć zapewnia wielokrotnie wyższą przepustowość niż Bitcoin. W ciągu sekundy, można przeprowadzić ok. 560 transakcji.

Od Września 2014 roku, DGB funkcjonuje w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Work, który składa się z pięciu funkcji hashujących. Dzięki temu, sieć ejst odporna na centralizację wydobycia coinów i wykazuje wysoką odporność na ataki.