Aktualny kurs PLN
49,60 zł
3,90 % (24h)
Aktualny kurs USD
$12,84 zł
Aktualny kurs EUR
10,93 EUR

Decred - wykres


Decred - co to jest

Decred (DCR) jest kryptowaluta hybrydową, bazującą na systemie blockchain. W tym przypadku, mamy do czynienia z hybrydą, która wykorzystuje algorytm konsensusu, łączący zasady Proof-of-Work i Proof-of-Stake.

Innowacyjny algorytm hybrydowy ma za zadanie rozwiązać dwa główne problemy - nie dopuszczać do dominacji małej grupy górników i dawać społeczności większy udział w kwestiach decyzyjnych w sprawie waluty. w systemach bazujących na algorytmie Proof-of-Work, rola społeczności jest zminimalizowana, natomiast w tym przypadku, każdy zainteresowany może zyskać głos w istotnych kwestiach.

Decred - hybrydowy konsensus

Połączenie konsensusów Proof-of-Work i Proof-of-Stake pozwala na utrzymanie równowagi między górnikami a użytkownikami, co czyni DCR walutą niezwykle stabilną. W przypadku aktywów, bazujących wyłącznie na algorytmie konsensusu Proof-of-Work, często dochodzi do sytuacji, w których to właśnie minerzy w największym stopniu wpływają na kryptowalutę, a rola użytkowników jest marginalna. Decred wyeliminował ten problem, co więcej - użytkownicy, którzy chcą uczestniczyć w projekcie, nie muszą ponosić kosztów zakupu drogich koparek.

Decred - specyfikacja i mining

Tak jak w przypadku Bitcoina, maksymalna podaż DCR została ograniczona do 21 milionów jednostek. Mining jest realizowany przy użyciu programów:

  • CCminer
  • Gominer
  • Sgminar

Jak zostało wspomniane, pozyskiwanie tokenów jest też realizowane z użyciem algorytmu Proof-of-Stake. W tym przypadku, użytkownicy muszą zakupić bilety głosowania, wykorzystując w tym celu fundusze Decred. W każdym bloku transakcyjnym wybiera się pięć biletów, które mogą oddać głos na ważność poprzedniego bloku. Właściciele biletów mogą też brać udział w głosowaniach w sprawie zmian w sieci.