DASH - kurs
DASH - wykres
DASH - co to jest?
DASH to kryptowaluta, bazująca na kodzie źródłowym Bitcoina. Praktyka pokazuje jednak, że między oboma aktywami, występuje więcej różnic niż cech wspólnych.
DASH to kryptowaluta hybrydowa, która może być zarówno kopana, jak i stakowana. Sieć ma charakter zdecentralizowany, bazuje na łańcuchu bloków i wykazuje charakter otwartoźródłowy. DASH to także autonomiczna organizacja (DAO), której celem jest umożliwienie realizacji szybkich i bezpiecznych płatności. Struktura ta ma charakter rozproszony, a jej finansowaniem zajmują się górnicy i masternody. Pozyskane w ten sposób środki pozwalają na udoskonalanie ekosystemu, pokrywają też wydatki związane z jego promocją.
DASH - struktura
DASH bazuje na kodzie źródłowym Bitcoina. W początkowej fazie rozwoju, kryptowaluta nosiła nazwę Xcoin, a później - Datkcoin. Nazwa ta nasuwała jednak skojarzenia z dark netem i z tego względu, zadecydowano o rebrandingu.
Charakterystycznymi cechami kryptowaluty są funkcje Instant Send i Private Send. Pierwsza z nich umożliwia realizację natychmiastowych transakcji, z kolei druga - zapewnia całkowitą prywatność. Z tego względu, DASH zaliczany jest do grupy tzw. private coinów, jednak w odróżnieniu od innych tego typu tokenów, wprowadza pewne ograniczenia - funkcja prywatna nie jest domyślnie aktywna i przewiduje limit transakcji, wynoszący 2000 jednostek.
Za potwierdzanie transakcji i dodawanie kolejnych bloków odpowiedzialni są górnicy, jednak ze względu na hybrydowy charakter kryptowaluty, obok nich funkcjonują także masternody. Są to pełne węzły, posiadające przynajmniej 1000 tokenów. Ich zadaniem jest realizacja transakcji natychmiastowych i anonimowych. Masternody mają także moc decyzyjną w kwestii rozwoju sieci.
DASH - mining
DASH bazuje na dwóch algorytmach konsensusu - Proof-of-Work i Proof-of-Stake. Sieć działa w oparciu o algorytm kryptograficzny X11, zatem kopanie tokenów nie jest tak wydajne, jak w przypadku Bitcoina, na kodzie którego bazuje DASH. Do wydobywania nowych jednostek wykorzystywane są układy ASIC. Proces kopania leży w gestii górników, natomiast transakcje Proof-of-Stake - w gestii masternodów.