Aktualny kurs PLN
10,49 zł
1,00 % (24h)
Aktualny kurs USD
$2,48 zł
Aktualny kurs EUR
2,30 EUR

Cosmos - wykres


Cosmos - co to jest?

Cosmos jest siecią, której nadrzędnym celem jest umożliwienie zdecentralizowanej komunikacji pomiędzy poszczególnymi łańcuchami bloków. Takie podejście pozwala na rozwiązanie jednego z największych problemów platform blockchain - konieczności korzystania z usług pośredników.

W założeniu, sieci blockchain mają charakter zdecentralizowany, jednak aby możliwe było nawiązanie komunikacji i przeprowadzenie transakcji, konieczne staje się zaangażowanie scentralizowanego pośrednika, np. giełdy. Cosmos, przez swoich twórców nazywany Internetem blockchain, pozwala na skorzystanie z pełnego potencjału zdecentralizowanych jednostek. Wynika to z budowy sieci, która składa się z wielu, całkowicie niezależnych łańcuchów. Tworzą one tzw. "obszary", które mogą nawiązywać komunikację, wykorzystując do tego celu protokół IBC (Inter Blockchain Communication) i huby, czyli specjalne sieci koncentracyjne. Cosmos funkcjonuje w oparciu o unikalny algorytm konsensusu - Tendermint. Środkiem rozliczeniowym sieci jest ATOM, którego podaż jest nieograniczona, zatem wykazuje charakter inflacyjny.

Cosmos - historia

Twórcy sieci Cosmos zgromadzili niezbędne środki w ramach zbiórki ICO. Należy jednak przyznać, że w przeciwieństwie do wielu innych podobnych projektów, ten był doskonale przygotowany. W momencie rozpoczęcia sprzedaży tokenów, sieć była już oparta o unikalny system blockchain, który zapewniał funkcjonowanie ATOM-u.

Zbiórka rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku. Do sprzedaży trafiło 80 proc. tokenów. 10 proc., twórcy systemu przekazali na rzecz Interchain Foundation - podmiotu, który sfinansował rozwój sieci. Kolejne 10 proc. trafiło do grupy All in Bits - autora algorytmu obsługującego sieć. ICO pozwoliło na zebranie kwoty docelowej, wynoszącej 17,3 mln dolarów.

Cosmos - specyfikacja

Warstwa programistyczna sieci Cosmos komunikuje się z warstwą konsensusu za pośrednictwem protokołu ABCI, który daje możliwość programowania i uruchamiania aplikacji w wielu językach - GO, C++, Java o Solidity. Dzięki temu, sieć daje możliwość uruchomienia praktycznie dowolnej zdecentralizowanej aplikacji.

Sieć oferuje zestaw gotowych narzędzi, pozwalających na tworzenie kolejnych aplikacji, w ramach uruchomionych przez deweloperów łańcuchów bloków. Dzięki zastosowaniu protokołu IBC, poszczególne aplikacje mogą się ze sobą komunikować i wymieniać dane, w tym także tokeny. Mało tego, protokół IBC zapewnia też możliwość wymiany danych z sieciami, które znajdują się poza ekosystemem Cosmos.

Cosmos opiera się o algorytm Proof-of-Stake, określany jako Tendermint. Sieć została zaprojektowana w sposób, który eliminuje jej podatność na występowanie Nothing-at-Stake. W praktyce oznacza to, że zatwierdzający transakcje nie mogą dokonać podwójnego wydawania, będąc w posiadaniu 1 proc. wszystkich tokenów. Architektura algorytmu uniemożliwia dokonanie forka, więc w teorii, problem wystąpienia Nothing-at-Stake jest wyeliminowany w 100 proc.

Osobami zatwierdzającymi transakcje i dodającymi kolejne bloki są Validatorzy. Moc ich głosu jest proporcjonalna do liczby posiadanych tokenów ATOM.