Aktualny kurs PLN
0,27 zł
2,03 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,06 zł
Aktualny kurs EUR
0,06 EUR

Bytom - wykres


Bytom - co to jest?

Bytom jest otwartoźródłową platformą o zdecentralizowanych charakterze i szerokiej funkcjonalności. W obrębie platformy funkcjonuje też kryptowaluta BTM, bazująca na algorytmie konsensusu Proof-of-Work.

Bytom ma służyć dostarczaniu narzędzi do digitalizacji aktywów fizycznych, papierów wartościowych, dywidend i zakładów. Nazwa platformy to połączenie słów byte i atom, co stanowi wyraźne nawiązanie do idei projektu, którą jest stworzenie pomostu między światem cyfrowym i fizycznym.

Bytom - historia

Projekt został uruchomiony w lipcu 2017 roku, początkowo jako token użytkowy, w ramach inteligentnego kontraktu Ethereum (ETH). W kwietniu 2018 roku, Bytom zyskał własny łańcuch bloków. Omawiana platforma jest projektem chińskim, ale Bytom Fundation, skupiająca członków zespołu projektowego, funkcjonuje w Singapurze.

Fundusze na rozwój platformy zostały zgromadzone w ramach zbiorki ICO, przeprowadzonej 20 czerwca 2017 roku. W ciągu miesiąca, udało się pozyskać ok. 22 mln dolarów. Do sprzedaży trafiło 30 proc. emisji, 7 proc. tokenów trafiło do odbiorców instytucjonalnyh, 20 proc. zasiliło działalność Bytom Fundation, 10 proc. pokryło działania biznesowe. Pozostałe 33 proc. zostanie pozyskane w ramach miningu.

Bytom - specyfikacja

Bytom jest kryptowalutą o charakterze deflacyjnym, a jej podaż została ograniczona do 2,1 mld jednostek BTM. Funkcjonuje w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Work, co oznacza, że zachodzi tu zjawisko kopania.

Ekosystem projektu składa się z trzech warstw - aplikacji (zapewnia możliwość tworzenia zdecentralizowanych aplikacji), kontraktów (umożliwia zawieranie smart kontraktów, w celu emisji cyfrowych aktywów) i transmisji danych, składającej się z rozszerzonego rejestru publicznego z autorskim algorytmem kryptograficznym - Tensority.

Rolą kryptowaluty BTM jest pokrywanie opłat transakcyjnych, wypłacanie dywidend oraz deponowanie środków zabezpieczającyh emisję.

Za tworzenie nowych bloków transakcyjnych i wydobywanie jednostek BTM odpowiadają górnicy.