Aktualny kurs PLN
0,00 zł
-3,30 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,00 zł
Aktualny kurs EUR
0,00 EUR

Bytecoin - wykres


Bytecoin - co to jest?

Bytecoin (BCN) jest otwartoźródłową kryptowalutą, która wykorzystuje rozproszoną technologię łańcucha bloków. To jeden z pierwszych private coinów oraz pierwszym projektem CryptoNote z całkowicie unikalnym, napisanym od zera kodem źródłowym. Zastosowanie znajdują tu tzw. podpisy pierścieniowe, co zapewnia anonimowość na bardzo wysokim poziomie.

Bytecoin - historia

Teoretycznie projekt Bytecoin wystartował w 2012 roku (w darknecie), a przynajmniej tak twierdzą developerzy. Jeżeli to prawda, to Bytecoin jest pierwszym private coinem w historii. Niektórzy eksperci podważają jednak to twierdzenie. White paper projektu najprawdopodobniej został sfałszowany, a za faktyczną datę startu BCN uznaje się marzec 2014 roku.

Bytecoin - specyfikacja

Podaż kryptowaluty Bytecoin jest ograniczona do 184470000000 jednostek. BCN wykorzystuje algorytm konsensusu Proof of Work - CryptoNight. Takie rozwiązanie pozwala na mining przy użyciu sprzętu o stosunkowo niewielkiej mocy obliczeniowej i układów GPU.

W celu zapewnienia anonimowości twórcy wykorzystali technologię CryptoNote. Jej głównym założeniem jest wysyłanie kryptograficznego podpisu, potwierdzającego transakcję, nie tylko do odbiorcy, ale także do wybranych losowo użytkowników, którzy legitymują się identycznym stopniem prawdopodobieństwa. Sam podpis jest jednak niemożliwy do odszyfrowania.

Bytecoin - kontrowersje

Bytecoin zyskał opinię projektu niegodnego zaufania, za co odpowiadają sami twórcy. Ci początkowo twierdzili, że kryptowaluta powstała w 2012 roku, dowodem czego miała być data podpisu, jaką zawiera white paper. Przed 2014 rokiem nikt jednak nie słyszał o BCN, a tłumaczenie developerów, że początkowo projekt funkcjonował w darknecie, nie było zbyt przekonywujące. W rzeczywistości white paper miał zostać utworzony 10 kwietnia 2014 roku, gdy sieć została uruchomiona. Informacje o wcześniejszym starcie projektu miał uwiarygodnić fakt, że w chwili startu Bytecoina w obiegu znajdowało się już 82 proc. wszystkich monet przeznaczonych do wydobycia. Prawdopodobnie było to jednak efektem wielkiego preminingu.