Aktualny kurs PLN
27,27 zł
1,51 % (24h)
Aktualny kurs USD
$7,06 zł
Aktualny kurs EUR
6,01 EUR

Bitcoin Gold - wykres


Bitcoin Gold - co to jest?

Bitcoin Gold, czyli BTG, powstał w następstwie drugiego secesyjnego hard-forka Bitcoina. Omawiana otwartoźródłowa kryptowaluta bazuje zatem na kodzie źródłowym BTC i działa w oparciu o rozszerzony rejestr transakcji blockchain.

Już na wstępie warto zaznaczyć, że Bitcoin Gold nie jest wspierany przez wszystkie giełdy kryptowalutowe. Wynika to z pewnych kontrowersji, które wyrosły wokół tego tokenu. Wielu inwestorów zarzuciło twórcom BTG, że ich kryptowaluta bezprawnie korzysta z nazwy Bitcoin, a związani z projektem deweloperzy już na starcie przydzielili sobie określoną pulę monet.

Bitcoin Gold - historia

Bitcoin Gold powstał w następstwie podziału sieci Bitcoin, do którego doszło 24 października 2017 roku. Tuż po wyodrębnieniu sieci, deweloperzy wykopali 800 bloków, dzięki czemu zyskali aż 100 000 jednostek BTG.

W zamierzeniu twórców, Bitcoin Gold ma stanowić powrót do decentralizacji sieci. Ich zdaniem, BTC jest zdominowany przez potężne poole miningowe. Zmodyfikowany algorytm kryptograficzny ma nie dopuścić do wystąpienia takiej sytuacji w sieci BTG.

Bitcoin Gold - wydobycie

Wzorem Bitcoina, BTG funkcjonuje w oparciu o algorytm Proof-of-Work, co w praktyce oznacza, że zatwierdzaniem transakcji i tworzeniem nowych bloków zajmują się górnicy. Początkowo, Bitcoin Gold bazował na algorytmie kryptograficznym Equihash. W lipcu 2018 roku wprowadzono algorytm Zcash.

Twórcy nie chcieli dopuścić do sytuacji, w której BTG będzie wydobywany za pomocą urządzeń ASIC. Sytuacja zmieniła się, gdy na rynek wkroczyła koparka Antminer Z9 Mini, obsługująca algorytm Equihash. Sytuacja ta wymusiła konieczność zmiany algorytmu.