Aktualny kurs PLN
2,28 zł
-0,05 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,54 zł
Aktualny kurs EUR
0,50 EUR

Bitcoin Diamond - wykres


Bitcoin Diamond - co to jest?

Bitcoin Diamond jest otwartoźródłową kryptowalutą, bazującą na technologii łańcucha bloków. Stanowi trzeci secesyjny hardfolk sieci Bitcoin (BTC).

Bitcoin Diamond, czyli BCD, powstał w wyniku podziału, do którego doszło 24 listopada 2017 roku. Celem takiego działania było opracowanie kryptowaluty szybszej, tańszej w użyciu, bardziej prywatnej i wykazującej mniejsze scentralizowanie. Bitcoin Diamond nie spotkał się jednak z pozytywnym przyjęciem ze strony większości użytkowników kryptowalut, którzy uznali go za projekt o niewielkiej wartości, próbujący wybić się na plecach Bitcoina.

Bitcoin Diamond - specyfikacja

Maksymalna podaż BCD została ustalona na poziomie 210 mln jednostek, co stanowi wartość 10 razy większą niż podaż BTC. Po podziale sieci, każdy właściciel Bitcoina otrzymał Bitcoin Diamond w stosunku 1:10.

W założeniu, BCD miał zapewniać większą prywatność niż BTC. w tym celu, zaimplementowana została funkcja prywatnych adresów publicznych, pozwalająca na ukrycie salda i historii transakcji, jednak nie można powiedzieć, że jest to typowy private coin. Zmniejszenie rozmiaru transakcji i obniżenie opłat transakcyjnych uzyskano dzięki zastosowaniu SegWit. W porównaniu z siecią BTC, przekłada się to na ośmiokrotnie wyższą przepustowość transakcji.

Kryptowaluta bazuje na algorytmie Proof-of-Work, co oznacza, że zachodzi tu zjawisko kopania. Zastosowany algorytm kryptograficzny utrudnia wydobycie przy zastosowaniu układów ASIC, co ma sprzyjać zachowaniu zdecentralizowanego charakteru sieci.