Aktualny kurs PLN
2 105,07 zł
0,62 % (24h)
Aktualny kurs USD
$546,94 zł
Aktualny kurs EUR
460,90 EUR

Bitcoin Cash - wykres


Bitcoin Cash - co to jest?

Bitcoin Cash (BCH) jest efektem pierwszego hardforka Bitcoina, a obecnie zaliczany jest do grona najpopularniejszych kryptowalut. Zwolennicy BCH twierdzą, że aktywa te są prawdziwym Bitcoinem, zgodnym z wizją jego tajemniczego twórcy.

Podobnie jak Bitcoin, BCH wykorzystuje technologię peer-to-peer i bazuje na tej samej idei - stanowi cyfrowy środek płatniczy. Jego powstanie ma związek z rozłamem, do którego doszło w grupie deweloperów BTC.

Bitcoin Cash - historia

Bitcoin Cash powstał 1 sierpnia 2017 roku, w rezultacie odłączenia się pewnej części społeczności, związanej z Bitcoinem. W następstwie tego wydarzenia, łańcuch bloków BTC został podzielony na dwie niezależne sieci. Po podziale, każdy właściciel Bitcoinów otrzymał proporcjonalną (1:1) liczbę BCH.

Za powstaniem nowej waluty miała stać chęć realizacji pierwotnej wizji anonimowego twórcy (lub grupy twórców) BTC - Satoshiego Nakamoto. Od samego początku, Bitcoin Cash nie miał być alternatywnym dla Bitcoina środkiem płatniczym. Nawa kryptowaluta miała całkowicie wyprzeć BTC z rynku, jako że zdaniem wielu deweloperów, to właśnie BCH jest tym prawdziwym Bitcoinem. Plan nie powiódł się, a BTC wciąż cieszy się ugruntowaną pozycją. Mimo to, BCH przedarł się do grona najpopularniejszych kryptowalut.

Bitcoin Cash - opis

Bitcoin Cash funkcjonuje w oparciu o kod źródłowy Bitcoina, jednak między obiema walutami, widoczne są wyraźne różnice. W założeniu, BCH ma eliminować niedoskonałości swojego "starszego brata", jakimi są wysokie koszty transakcji i ich niska skalowalność. Poprawę skalowalności uzyskano poprzez zwiększenie pojemności pojedynczego bloku, z 1 MB do 8 MB (14 maja 2018 roku nastąpiło kolejne zwiększenie pojemności, tym razem do 32 MB). W teorii, BCH zapewnia 32-krotnie większą skalowalność niż BTC, jednak do wykorzystania pełnego potencjału kryptowaluty, potrzebne jest ogromne zainteresowanie ze strony klientów, znacząco przekraczające zainteresowanie Bitcoinem.

Bitcoin Cash - specyfikacja

Pozostałe kluczowe parametry, jak średni czas bloku (10 sekund) i algorytm konsensusu Proof-of-Work (SHA 256) są zgodne. Dzięki temu, obie kryptowaluty mogą być kopane z użyciem tych samych narzędzi, czyli układów ASIC.

Należy jednak podkreślić, że twórcy BCH nie zdecydowali się na implementację protokołu SegWit, który zmniejsza rozmiar transakcji, oraz nie zwiększono skalowalności przy użyciu Lightning Network i innych "drugich warstw", które przenoszą mikropłatności poza blockchain.

Twórcy kryptowaluty zadbali natomiast o zabezpieczenie przed wydłużeniem czasu powstawania kolejnych bloków, co ma zapobiec podziałowi łańcucha. Usunięcie skalowania kwadratowego hashowych podpisów zwiększyło z kolei bezpieczeństwo sieci.

Podobnie jak BTC, Bitcoin Cash charakteryzuje się ograniczoną podażą - plan zakłada wybicie 21 milionów monet.