Aktualny kurs PLN
68,11 zł
2,24 % (24h)
Aktualny kurs USD
$16,10 zł
Aktualny kurs EUR
14,91 EUR

Binance Coin - wykres


Binance Coin - co to jest?

Binance Coin to tzw. utility token, wyemitowany przez jedną z największych giełd kryptowalut - Binance. Omawiana waluta ma format ERC20, ale docelowo ma stać się całkowicie niezależną jednostką.

W założeniu, Binance Coin (BNB) ma służyć do realizacji transakcji w obszarze giełdy-matki i w konsekwencji - do obniżenia ich kosztów. Trudno jest znaleźć konkretny plan rozwoju kryptowaluty, należy zatem założyć, że jej przyszłość jest ściśle skorelowana z działalnością Binance. Biorąc pod uwagę fakt, że podmiot ten jest jednym z największych pod względem wolumenu, inwestorzy raczej nie muszą obawiać się o swoje środki.

Binance Coin - historia

Początek Binance Coin sięga 2017 roku - kryptowaluta powstała 8 lipca. 14 lipca rozpoczęła się zbiórka ICO (jej koniec przypadł na 23 dzień lipca). Do sprzedaży wprowadzono 100 milionów tokenów, czyli 50 proc. wszystkich dostępnych jednostek. Kolejne 100 milionów monet trafiło do deweloperów i założycieli giełdy (80 milionów BNB) i do doradców (20 milionów BNB).

Prawie połowa środków, pozyskanych w ramach ICO, została przeznaczona na proces brandingu Binance i na działania marketingowe. 1/3 kwoty zbiórki pokryła koszt stworzenia platformy i wykonania usprawnień ekosystemu.

Binance Coin - opis

Binance Coin jest tokenem ERC20, co oznacza, że działa w oparciu o blockchain Ethereum. Docelowo, twórcy chcą całkowicie uniezależnić swoją kryptowalutę, tworząc własny łańcuch bloków.

Taka specyfikacja oznacza, że Binance Coin nie podlega miningowi, czyli nie może być kopany - cała podaż tokenów, czyli 200 milionów, została już wyemitowana. Co ciekawe, twórcy wdrożyli strategię zmniejszania podaży BNB. Co kwartał, 20 proc. dochodów giełdy przeznacza się na skup kryptowaluty. Odkupione tokeny są wypalane, czyli mówiąc wprost - bezpowrotnie niszczone. Strategia przewiduje zaniechanie tego działania w momencie, gdy spalona zostanie połowa podaży, czyli 100 milionów BNB.

Wykorzystanie łańcucha bloków Ethereum oznacza, że transfer tokenów jest realizowany znacznie szybciej niż w przypadku wielu innych krypto. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w przeszłości wielokrotnie dochodziło już do "zapchania" blockchaina ETH, co doprowadzało do znacznego wydłużenia czasu realizacji transakcji.

Binance Coin - zastosowanie

Binance coin to pierwsza kryptowaluta użyteczna, która została stworzona przez giełdę. Obszar jej zastosowania dotyczy przede wszystkim realizacji opłat za transakcje handlowe, wykonywane na platformie Binance. Takie działanie przekłada się na wymierne korzyści dla inwestorów.

W praktyce wygląda to następująco - użytkownik może opłacić prowizję za pomocą aktywów, którymi handluje w danym momencie. Jeżeli jednak zdecyduje się użyć w tym celu BNB, może liczyć na solidny rabat. W pierwszym roku działalności, przewidziana była 50-procentowa zniżka. W kolejnych latach, wartość zniżki zaczęła maleć o połowę, by w czwartym roku (2021) osiągnąć poziom 6,75 proc. Rabat zniknie w 5. roku działalności Binance.

Monety BNB mogą być też wykorzystane do zakupu tokenów za pośrednictwem platformy Binance Launchpad. Należy też wspomnieć, że sukcesywnie zwiększa się lista punktów handlowych, które akceptują Binance Coin jako formę płatności za oferowane towary lub usługi.