Aktualny kurs PLN
0,85 zł
-0,22 % (24h)
Aktualny kurs USD
$0,20 zł
Aktualny kurs EUR
0,19 EUR

Basic Attention Token - wykres


Basic Attention Token - co to jest?

Basic Attention to zdecentralizowana platforma o otwartym kodzie źródłowym, w ramach której funkcjonuje token BAT. Unikalną cechą sieci jest fakt, że w jej ramach funkcjonuje własna przeglądarka stron www - Brave.

Basic Attention jest siecią, która funkcjonuje w oparciu o łańcuch bloków Ethereum. Zamiarem twórców jest nawiązanie nowej relacji na linii reklamodawca-twórca-odbiorca. W rezultacie, projekt wkracza na terytorium zdominowane przez dwóch gigantów - Facebooka i Google'a. Projekt ma doprowadzić do sytuacji, w której przyciągający uwagę twórcy będą nagradzani tokenami BAT, podobnie jak użytkownicy, którzy poświęcili swoją uwagę treściom reklamowym. Zyskiem dla reklamodawców mają byc lepsze wyniki finansowe, osiągane dzięki skuteczniejszemu docieraniu reklam do wybranej grupy docelowej.

Basic Attention - historia

Twórcą projektu jest Brendan Eich - autor skryptowego języka programowania JavaScript i były prezes fundacji Mozilla. Środki na ozwoj projektu zostały zgromadzone w ramach zbiórki ICO. Do sprzedaży trafiło 1 mld tokenów BAT. Zbiórka rozpoczęła się 31 maja 207 roku i trwała zaledwie 30 sekund. Sprzedaż tokenów pozwoliła na pozyskanie 156250 jednostek ETH, co wówczas przekładało się na kwotę równą 35 mln dolarów.

Basic Attention - przeglądarka Brave

Trzon sieci stanowi przeglądarka internetowa Brave, wydana w wersji desktopowej i mobilnej. W założeniu, ma ona w najwyższym stopniu chronić prywatność użytkowników i zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo. Program funkcjonuje w oparciu o kod źródłowy Chromium. Domyślnie, Brave blokuje reklamy, jednak użytkownicy mogą udzielić zezwolenia na wyświetlanie tego typu treści, za co mają otrzymywać tokeny BAT. Nie można nie wspomnieć, że przeglądarka może być używana niezależnie, poza siecią Basic Attention.

Basic Attention - specyfikacja

Basic Attention Token funkcjonuje na podstawie algorytmu Ethereum i jest używany w roli jednostki rozliczeniowej między reklamodawcami, twórcami i użytkownikami. BAT nie jest cyfrową walutą w dosłownym tego rozumieniu - to tzw. utility token, wykorzystywany w obszarze macierzystej platformy.

Podaż Basic Attention Token to 1,5 mld. 1 mld trafił do sprzedaży w ramach publicznej zbiórki ICO. 366 mln jednostek to zabezpieczenie na wynagrodzenia dla użytkowników i twórców. 134 mln tokenów przeznaczono na rozwój platformy.