Aktualny kurs PLN
53,84 zł
-1,58 % (24h)
Aktualny kurs USD
$12,73 zł
Aktualny kurs EUR
11,78 EUR

Augur - wykres


Augur - co to jest?

Augur powstał w oparciu o łańcuch bloków Ethereum, jednak projekt ten nie można określić mianem kryptowaluty. Narzędzie to jest formą zdecentralizowanego, otwartoźródłowego rynku prognostycznego.

Prace nad Augur zostały uruchomione w 2014 roku. Wersja alfa została udostępniona w czerwcu 2015 roku. Do października 2015 roku, twórcom udało się zebrać 5 200 000 USD w formie kryptowalut, co pozwoliło na kontynuację prac nad projektem. W marcu 2016 roku pojawiła się wersja beta. Rok później projekt przybrał ostateczny kształt.

Augur - opis

Projekt Augur został napisany w językach JavaScript i Serpent. Bazuje na Ethereum. W ramach programu, użytkownicy mają możliwość tworzenia własnych rynków z pytaniami, które sami wybierają. Dzięki temu, inni użytkownicy mają możliwość zakupu udziałów - pozytywnych albo negatywnych. Trafna prognoza jest nagradzana. warto jednak zaznaczyć, że pytania nie maja formy zamkniętej, zatem odpowiedzi nie ograniczają sie wyłącznie do opcji "tak" lub "nie". Dzięki temu, Augur nie stał się opcją binarną. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem inteligencji zbiorowej, która pozwala na stworzenie zaawansowanej wyszukiwarki, dającej możliwość sprawdzenia prawdopodobieństwa danego wydarzenia. Platforma charakteryzuje się zdecentralizowaną strukturą, co znacząco ogranicza ryzyko ataku.

Augur - REP

W ramach platformy Augur, funkcjonuje token Reputation (REP). Nie jest to jednak narzędzie inwestycyjne, a umożliwiające funkcjonowanie projektu. Typowi użytkownicy nie posługują się REP, a Ethereum. Reputation jest natomiast w posiadaniu osób, które odpowiadają za przekazywanie informacji o wynikach losowych zdarzeń. Za przekazanie prawidłowych informacji, użytkownicy zyskują prawo do części opłat transakcyjnych. Jeden token ma przełożenie na 1/220000000 sumy wszystkich opłat. Liczba przydzielanych tokenów zależy od aktywności i od poprawności przekazywanych informacji.